مقالات کودک

راه ها و فعالیت هایی برای آموزش صبر به کودکان

آموزش صبر به کودکان

صبوری یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که باید داشت و آن را به درسی تبدیل می کند که برای یک عمر ارزشمند است. حتی بزرگسالان نیز با صبر و شکیبایی دست و پنجه نرم می‌کنند، و بنابراین مهم‌تر است که کیفیت صبر را از سنین پایین به کودک خود القا کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش صبور بودن به کودک این است که خودتان صبور باشید و روزانه آن را تمرین کنید. اگرچه این فنجان چای برای همه نیست، زیرا برخی از افراد به طور طبیعی بیشتر از دیگران تمایل به صبور بودن دارند.

 

چرا باید صبر را به کودکان بیاموزید؟

کودکان به طور طبیعی تمایلی به صبور بودن ندارند، و متوجه خواهید شد که وقتی آنها را برای شام در یک رستوران شیک بیرون می آورید، منتظر ماندن در صف ها یا بی حرکت نشستن آنها می تواند کمی چالش برانگیز باشد. برای اینکه همه شما زندگی دلپذیرتری داشته باشید، مهم است که اهمیت صبر را به فرزندان خود بیاموزید و به آنها در تمرین آن کمک کنید.

دنیای امروز مملو از لذت آنی است و کودکان تقریباً هرگز مجبور نیستند منتظر چیزهای زیادی باشند. این امر آموزش نحوه صبور بودن را به آنها دشوارتر می کند زیرا شانس بسیار کمی برای تمرین آن وجود دارد.

با این حال، مواقعی وجود دارد که کودک باید بیاموزد که صبور باشد، مانند زمانی که در انتظار پزشک است یا زمانی که منتظر نوبت خود در یک بازی است. آموزش صبور بودن به بچه ها بسیار مهم است و نباید آن را سهل انگاری کرد. در آینده شما و فرزندتان را از ناامیدی زیادی دور می کند.

نحوه آموزش صبر به کودکان

آموزش صبور بودن به کودکان نوپا یک ایده عالی است زیرا هرگز برای شروع زود نیست. شروع از سنین پایین باعث می شود که فرزندان شما از همان ابتدا مفاهیم را بیشتر بیاموزند و به کار بردن آنها برای شما و آنها بسیار آسان تر می شود. در اینجا نکاتی برای کمک وجود دارد:

1. صبر را تمرین کنید

تمیز کردن، تغذیه و آماده کردن بچه ها به موقع برای مدرسه در صبح آسان نیست، و همچنین تلاش برای اینکه آنها را به موقع برای قرار ملاقات حاضر کنید کار آسانی نیست. در این مواقع است که مهم است که صبر خود را به کار ببندید تا فرزندانتان نمونه ای برای صبور بودن داشته باشند.

2. از کوچک شروع کنید

به دنبال فرصت هایی در زندگی روزمره خود باشید تا کوچولو را مجبور کنید منتظر چیزی باشد که می خواهد. یک یا دو دقیقه برای شروع کافی است. او به آرامی مفهوم انتظار را یاد خواهد گرفت، و همانطور که او شروع به درک می کند، می توانید زمان انتظار را افزایش دهید تا او را کمی بیشتر صبر کنید.

3. نگرش درست را حفظ کنید

در حین الگوبرداری از صبر برای فرزندان کوچک خود، همیشه به یاد داشته باشید که آرام بمانید، لبخند بزنید و سعی کنید با مثبت اندیشی با مشکلات ناخواسته مقابله کنید، شاید حتی با صدای بلند فکر کنید تا فرزندانتان بتوانند در حل مشکل شرکت کنند. بدخلق بودن و شکایت کردن یا چرخاندن چشمان چیزی است که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد زیرا این امر به سادگی منجر به بی حوصلگی فرزندان شما می شود، زیرا ممکن است برای ایجاد احساس خوشحالی در شما عجله داشته باشند.

4. از گوش دادن بازتابی استفاده کنید

وقتی فرزندتان شکایت می کند که ترجیح می دهد بازی کند یا کاری انجام دهد به جای انتظار، مطمئن شوید که آرامش خود را حفظ کرده و او را تشویق کنید تا در مورد احساساتش صحبت کند. او را جدی بگیرید و سعی کنید راه حلی پیدا کنید.

5. ارضای تاخیری را آموزش دهید

وادار کردن فرزندانتان قبل از دادن چیزی که می خواهند کمی صبر کنند، به آنها می آموزد که چگونه صبورتر باشند. به عنوان مثال، اگر در حال شستن ظرف ها هستید و فرزندتان از شما می خواهد که با آنها بازی کنید، می توانید از کودک خود بخواهید که صبر کند تا کار شما تمام شود و سپس به بازی با آنها بروید.

6. به زمان بندی خود پایبند باشید

به جای گفتن «در دو دقیقه» و هرگز دنبال کردن، یک تایمر برای زمانی که احساس می‌کنید به آن نیاز دارید تنظیم کنید و پس از تمام شدن زمان، به کودک خود توجه کنید. راهی برای جلوگیری از دادن زمان و ناتوانی در پیگیری، توضیح دادن زمان به آنها از طریق اعمال است. به عنوان مثال، به جای اینکه به آنها بگویید شام ظرف 15 دقیقه آماده می شود، سعی کنید به آنها بگویید که شام پس از پخته شدن سیب زمینی ها آماده می شود.

7. تشویق مکانیزم های مقابله ای

اگر از قبل می‌دانید که باید مدتی در یک مکان خاص منتظر بمانید، آماده باشید و چند کتاب رنگ‌آمیزی یا چیزهای سرگرم‌کننده‌ای همراه داشته باشید که برای فرزندتان جالب باشد.

8. صبور بودن را تصدیق کنید

صبر یک مهارت است و زمانی که کودک شما صبر و حوصله نشان می دهد، باید آن را بپذیرید و به آن پاداش دهید تا کودک شما بیشتر تشویق شود که دوباره آن را انجام دهد. برای مثال، اگر فرزندتان را به مطب دکتر ببرید و کودکتان با کتاب‌های رنگ‌آمیزی‌اش بنشیند تا رنگ‌آمیزی کند و سر و صدا نکند، همیشه می‌توانید به او بگویید که چقدر به صبر و رفتار خوبش افتخار می‌کنید.

9. از فعالیت های آهسته لذت ببرید

بازی‌های رومیزی انجام دهید یا بچه‌ها را در صنایع دستی مانند اوریگامی غافل کنید، زیرا این بازی‌ها بسیار بیشتر از بازی‌های ویدیویی مدرن با سرعت زیاد طول می‌کشد. از دادن تلفن هوشمند به فرزندانتان خودداری کنید تا آنها را مشغول نگه دارید، زیرا این کار برعکس آنچه شما می خواهید انجام می دهد. مطمئناً، حواسشان پرت می‌شود، اما بازی‌ها در واقع به آن‌ها یاد می‌دهند که بی‌حوصله‌تر و حواس‌پرت‌تر شوند و همچنین به آن‌ها اجازه نمی‌دهند که بدانند در غیاب فناوری چگونه با آن کنار بیایند.

10. انتظار را به یک بازی تبدیل کنید

یکی از محبوب ترین والدین، بازی “من جاسوسی” در حالی است که در صف منتظر هستند. این کار کودکان را از سرگردانی دور نگه می‌دارد و به آنها فرصتی می‌دهد تا از محیط اطراف خود لذت ببرند.

فعالیت های صبر برای کودکان

توضیح ساده چیزها برای کودکان تأثیری مشابه تجربه کردن آن‌ها ندارد. در اینجا برخی از فعالیت‌ها و بازی‌های صبر برای کودکان آورده شده است:

1. بسته را پاس کنید

هدیه ای را در چند لایه بپیچید و به بچه ها بدهید. از آنها بخواهید که به نوبت لایه ها را باز کنند. این به آنها صبر و شکیبایی را به شیوه ای سرگرم کننده آموزش می دهد.

2. پخت

اندازه گیری مواد تشکیل دهنده و صبر کردن برای پختن و خنک شدن مواد پخته شده نیاز به صبر و حوصله فرزند شما دارد. البته، در پایان با برخی از پاداش های خوشمزه همراه است.

3. یک گیاه بکارید

حتی پس از کاشت، یک بذر مدتی طول می کشد تا به گیاه تبدیل شود و فرزند شما کار سخت خود را تجربه خواهد کرد که به آرامی میوه می دهد.

4. به ماهیگیری بروید

ماهیگیری فعالیتی است که واقعاً به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد تا ماهی گاز بگیرد. اگر نمی خواهید در این فرآیند به هیچ ماهی آسیبی وارد شود، همیشه می توانید از قلاب استفاده نکنید و ماهی را پس از صید رها کنید.

5. روی یک پازل کار کنید

یک پازل به اندازه کافی بزرگ تهیه کنید تا کودکتان را برای مدتی سرگرم کند. اینکه باید مدتی روی چیزی کار کنید قبل از دیدن نتایج، واقعاً در کودک صبر ایجاد می کند.

6. خلاق باشید

اگر باید مدتی منتظر بمانید، با بچه‌های کوچک خلاقیت به خرج دهید و از آن‌ها بخواهید داستانی بیاورند، اما داستانی که باید به نوبت بپیوندند و هر بار فقط یک جمله بگویند. این باید یک بازی سرگرم کننده برای همه شما باشد زیرا بچه ها گاهی اوقات می توانند بسیار خلاق باشند.

7. Catch the Drizzle

این یک بازی سرگرم کننده است که می توانید در زمان شروع موسمی بازی کنید. وقتی شروع به باریدن کرد، از کودک خود بخواهید یک سطل یا یک لیوان پر از آب باران را پر کند. انتظار برای پر شدن کل سطل یا لیوان روشی متفاوت و جالب برای آموزش صبر به آنها خواهد بود.

8. بازی خاموش

سکوت طلایی است و بخش بسیار مهمی از صبر است. تایمر را روشن کنید و از بچه ها بخواهید تا جایی که ممکن است بی حرکت بنشینند و سکوت کنند. هر کس این کار را برای مدت طولانی انجام دهد برنده است.

بهترین راه برای درک اینکه موثرترین راه برای آموزش صبور بودن به فرزندتان این است که مشخص کنید در وهله اول چه چیزی باعث بی‌شکیبایی او می‌شود. آیا فرزند شما در نوبت گرفتن مشکل دارد؟ آیا کوچولوی شما هنگام تمرین چیز جدیدی ناامید می شود؟ آیا کودک شما از پازل ها ناامید می شود؟ دانستن اینکه چه چیزی باعث تحریک فرزند شما می شود، برای کمک به او در یادگیری صبور بودن و حفظ سطح سر در هر موقعیتی کلیدی است. به عنوان مثال، اگر فرزندتان در حین تلاش کردن چیز جدیدی ناامید می‌شود، می‌توانید با صبر و حوصله به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام می‌دهد و به شما مزایای بیشتری از پیوند با فرزندتان می‌دهد. از نق زدن، طعنه زدن بپرهیزید و هنگامی که فرزندانتان در حال تلاش برای چیز جدیدی هستند عجله نکنید، زیرا این کار فقط به بی صبری آنها کمک می کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *