مقالات کودک

آموزش طبقه بندی به کودکان

آموزش طبقه بندی به کودکان

کودکان از دوران خردسالی به طور ناخودآگاه با مفاهیم پایه ریاضی آشنا می شوند. اما این وظیفه والدین است که مفاهیم ابتدایی ریاضی مانند دسته بندی یا طبقه بندی را از 2 یا 3 سالگی به فرزندان خود بیآموزند تا برای ورود به دبستان آمادگی لازم را داشته باشند. در ادامه این مطلب به نحوه آموزش طبقه بندی به کودکان می پردازیم.

کاربرد طبقه بندی برای کودکان چیست؟

همانطور که اشاره شد طبقه بندی یک مفهوم پایه‌ای برای آموزش ریاضی به کودکان است. برای مثال: کودکان باید بتوانند اشیاء و اشکال مختلف را در اساس اندازه و ترتیب بزرگ به کوچک یا بالعکس دسته بندی کند.

گاهی اوقات والدین تصور می‌کنند که کودک با شمارش اعداد مفاهیم اولیه ریاضی را یاد گرفته است. اما واقعیت این است که کودک فقط اسم عدد ها را یاد گرفته و درک درستی از آن ندارد.

در ادامه تمرین های کاربردی را برای کودکان دلبندتان معرفی می‌کنیم که با مفهوم طبقه بندی آشنا شوند.

طبقه بندی بر چه اساسی؟

طبقه بندی در انواع مختلفی قابل یادگیری است برای مثال: کودکان باید بتوانند اجزای مختلف را بر اساس: شکل هندسی، وزن، اندازه، رنگ و ویژگی های مختلف دسته بندی کنند.

روش های تقویت طبقه بندی در کودکان

در ادامه بازی هایی را معرفی خواهیم کرد که مهارت طبقه بندی در کودک رشد دهد. اما به خاطر داشته باشید که تکرار و تمرین در این زمینه بسیار حائز اهیمت است.

بازی حلقه ها

یکی از مهارت های پایه ریاضی ردیف کردن است، کودکان باید بتوانند اشیاء را از بزرگ به کوچک ردیف کنند برای مثال بازی حلقه ها برای کودکان می تواند مفید باشد. همچنین این کار را می توانید با ظروف آشپزخانه مانند قابلمه ها به کودکان آموزش دهید. به طوری که کودک قابلمه ها را از کوچک به بزرگ درون هم قرار دهد.

طبقه بندی با حلقه ها

آموزش طبقه بندی با بازی حلقه ها

بازی با میوه ها

طبقه بندی رنگ ها نیز بخشی دیگری از پایه های ریاضی است. بنابراین از کودکان خود بخواهید که میوه ها را بر اساس شکل ظاهری از هم جدا کنند. همچنین می توانید از حبوبات نیز استفاده کنید و مقداری لوبیا و نخود و … را در ظرفی ترکیب کنید و از کودک بخواهید آن ها را از هم جدا کند.

پرورش کودک باهوش

بازی شمارش توپ ها

کودکان 2 الی 3 ساله کم کم با اعداد آشنا می شوند و یکی از بازی های مناسب برای تقویت این مهارت شمارش توپ های داخل یک سبد است. (اما به شرطی که اعداد از 10 بیشتر نشود!). می توانید با روزنامه های باطله توپ های کاغذی درست کنید و از فاصله دور درون سبد پرتاپ کنید و هر توپی که درون سبد پرتاپ شد بشمارید. با این مسابقه ساده کودک شمارش اعداد را به خوبی درک خواهد کرد.

طبقه بندی اعداد در کودکان

آموزش طبقه بندی در مهدکودک

آموزش طبقه بندی به کودکان در مهدکودک فرزندان آفتاب زیر نظر مربیان باتجربه انجام می‌شود. کودکان با ده ها بازی که انجام می دهد مفهوم طبقه بندی را به خوبی درک می کنند و آمادگی لازم را برای یادگیری مهارت های جدیدتر در می آموزند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *