مقالات کودک

پرورش کودک باهوش

پرورش کودک باهوش
[av_textblock size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k53t5agj’ admin_preview_bg=”]

پرورش کودک باهوش

تمام والدین میل دارند فرزند آن‌ها به عنوان یک کودک باهوش و موفق شناخته شود. آموزش زودهنگام در منزل، می تواند زمینه مورد نیاز برای موفقیت در تحصیل، زندگی و جامعه را برای آنان فراهم سازد. اما چگونه کودک باهوش داشته باشیم؟ مهدکودک یا مدرسه چقدر در تربیت و رشد یک کودک باهوش موثر است؟ چگونه هوش کودک را ارزیابی کنیم؟ آنچه والدین که می توانند برای فعال کردن اندیشه و پرورش کودک باهوش انجام دهند، در این مقاله بیان شده است.
[/av_textblock] [av_image src=’https://farzandaneaftab.com/wp-content/uploads/2020/01/clever-child.jpg’ attachment=’4340′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’bottom-to-top’ id=” custom_class=” av_uid=’av-k5597o8i’ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k53u3koy’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]

نکاتی برای رشد هوش کودک:

برای فرزندان داستان و قصه های خیالی بخوانید.

گفتن داستان ها و قصه های خیالی در پرورش کودک باهوش و خلاقیت فرزندان و افزایش قوه ی تخیل آن ها تاثیر بسزایی دارد. با خواندن داستان، در دنیای زیبایی را بر روی بچه ها می گشاییم. زمانی که بچه ها داستان را می شنوند، آن را در ذهن خود تجسم می کنند و شکل می دهند. در ذهن آن ها دنیایی بی پایان شکل میگیرد که نکات زیادی برای تفکر در ذهن آن ها پدید می آید و به حل آن مسائل در ذهن خود می پردازند. در ادامه با راههای باهوش شدن کودک آشنا شوید.

به فرزند خود مهارت‌های اجتماعی را بیاموزید

آموزش های مهارت های اجتماعی ابتدا در خانه آغاز می‌شود والدین کودک در کنار مربیان پیش دبستانی باید به فرزندان خود بیاموزند که چگونه مشکلات خود را با همکاری دوستانشان حل کنند. فرزند باید یاد بگیرد که چگونه شنونده ی خوبی باشد،  چگونه به هم‌نوعان خود کمک کنند و داشته هایشان را بادیگران تقسیم کنند.

بگذارید حوصله ی فرزندتان سر برود!

شاید این بخش بنظرتان عجیب باشد اما زمانی که حوصله ی بچه ها سر میرود خلاقیتشان به کار می افتد. زمانی که اوقات بچه ها پر است افکارش به جایی سفر نمیکند و تلاشی برای فکر کردن راه کار های جدید نمی دهد. با بیش از حد پر کردن اوقات کودکان فرصت هارا برای رسیدن به ایده های جدید را از آن ها گرفته ایم.

امروزه بیشتر والدین اوقات فرزندان را با نشاندن آن ها در مقابل تلویزیون و کامپیوتر از آن ها گرفته اند و این کار سبب میشود فرزند با دنیای پیرامون ارتباط کمتری داشته باشد.

همچنین قصه گویی در پرورش هوش کودکان موثر است

کودک باهوش مسئولیت پذیر است

مسئولیت پذیری در آموزش کودکان باهوش ضروری است تحقیقات علی ثابت کرده کودکانی که در سن ۳ تا ۴ سالگی مسئولیت پذیری را تجربه کرده اند در سنین بزرگسالی افراد موفق تر و باهوش تری در جامعه بوده اند. سپردن مسئولیت به فرزندان در امور مختلف و متناسب با روحیه، سن و توانایی ها می تواند در پیشرفت آن ها تاثیر داشته باشد. برای مثال در امور خانه والدین ترجح میدهند تمام کار هارا خودشان انجام دهند. طی یک نظر سنجی تنها ۲۸ درصد والدین به این نکته توجه کافی دارند و فرزندان را در امور خانه شریک میکنند.

مکانی امن و پر از محبت برای پرورش کودک باهوش

کودکانی که در خانواده ناآرام و پرتنش زندگی می کنند که دائما در حال دعوا و ناهنجاری و فهشا است به مراتب وضعیت روحی مناسبی نخواهند داشت. این موضوع آینده ی یک کودک باهوش را با خطر مواجه میکند. سعی کنید خانه را به محیطی امن و پر از عشق و محبت تبدیل کنید. به همسر خود عشق بورزدید زیرا کودک با دیدن عشق میان پدر و مادر در بزرگ سالی معنی عشق را می فهمد. (فراموش نکنید شما اولین معلم کودک خود هستید).

رشد فکری کودکان در سال های ابتدایی زندگی

یکی از موثرترین روش ها برای بالا بردن درصد هوشی کودک شیر مادر است. والدین باید آموزش هایی که در سال های ابتدایی کودک دریافت می کنند جدی بگیرند. در هر مرحله از سن بچه ها باید بازی های خلاق متناسب با آن استفاده شود. بازی های خلاق علاوه بر رشد سلول های مغز در بالارفتن درصد بهره ی هوشی در کودکان نیز موثر است.
[/av_textblock] [av_image src=’https://farzandaneaftab.com/wp-content/uploads/2020/01/clever-baby-1.jpg’ attachment=’4341′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’left-to-right’ id=” custom_class=” av_uid=’av-k55an5a5′ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_textblock size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k5532wtm’ admin_preview_bg=”]

چگونه هوش کودک را ارزیابی کنیم

تشخیص استعداد های خاص در کودکان با سنین کم و نوزادان دشوار است اما چند نشانه وجود دارد که به ما می گویند که چگونه هوش کودک را ارزیابی کنیم. عوامل ژنتیکی و محیط زندگی به کودکانی که تیز هوش هستند تاثیر دارند. درواقع این دو مورد تاثیر فراوانی بر رشد مغز دارند. در ادامه با علائم متداول ارزیابی هوش کودک تشخیص هوش کودکان بیان شده است.

نقاط عطف اولیه

نوزادان تیزهوش سریع تر از سایر نقاط عطف خاصی را به مرحله انجام می‌رسانند و در سنین پایین‌تر از سایر نوزادان، خزیدن، راه رفتن و حتی صحبت خواهند کرد.

مهارت‌ گفتاری بسیار پیشرفته

کودکان باهوش به آنچه با علاقه گوش می کنند و تکرار میکنند.حتی  هنگام خواندن کتاب، علاقه به درک آن دارند و این موضوع در کودکان با استعداد متوجه خواهید شد. آن ها در دوره ۱۴ ماهگی شروع به درک کلمه کلمه صحبت کردن می کنند. و در ۱۸ ماهگی جمله سازی می کنند. حتی ممکن است متوجه صحبت کودک با افراد بزرگتر و استفاده از کلمات و جملات بلند شوید. اما هنگام صحبت با هم سن سال های خود زبانش لحن ساده تری میگیرد.

مشکلات را خودشان حل می‌کند

یکی از عوامل ارزیابی هوش کودک، کودکانی که باهوش هستند مشکلات را خودشان حل می‌کند، به طوری که بچه هایی با سنین بالاتر قادر به حل آن هستند.

افزایش سطح فعالیت

در برخی مواقع کودکی که باهوش است سطح فعالیت بالایی دارد. و در طی روز فعالیت های بسیاری میکند. از جمله ورزش کردن.

چگونه کودک تیزهوشمان را آزمایش کنیم

ارزیابی و امتحان کردن ضریب هوشی کودکان تا زمانیکه مدرسه را آغاز نکرده اند ضروری نیست. اما اگر فرزند پیش دبستانی دارید که با تعاملات اجتماعی، کابووس، اضطراب یا این دسته از مشکلات را دارد، آزمایش  هوش او ممکن است ایده ی خوبی باشد.

مهد کودک مکانی مناسب برای شروع است. سرپرست مهدکودک که خود واجد شرایط است میتواند این کار هارا برایتان انجام دهد. و اگر نمیتوانید از مدرسه یا مهد کودک کمک بگیرید مراجعه به آزمایشگاه و پزشک متخصص کودک گزینه ی مناسبی است.

آزمایش ضریب هوشی می‌تواند در سن ۳ سالگی انجام شود. میانگین نمرات ضریب هوشی بین ۸۵ تا ۱۱۵ است، اگر کودک بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ باشد، آن‌ها استثنایی و باهوش به حساب می‌آیند و برای کودکان با استعداد برنامه و کلاس‌های خاصی برگزار می‌شود.
[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *