آموزش مهارت اجتماعی به کودکان

مهارت اجتماعی افراد در دوران کودکی شکل می گیرد و هر تجربه ای که کسب می کنند در آینده کودکان تاثیر بسزایی دارد. مهارت های اجتماعی در مهدکودک فرزندان آفتاب توسط مربیان و کارشناسان خبره آموزش داده می شود. در این مقاله نحوه ی آموزش مهارت اجتماعی کودکان و اقداماتی که والدین گرامی باید انجام دهند را از زبان کارشناسان توضیح می دهیم.

مهارت اجتماعی کودکان

آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

اهمیت آموزش مهارت‌ اجتماعی

طبق تحقیقاتی که توسط پژوهشگران انجام شد، آموزش مهارت های اجتماعی در مهد کودک و قبل از ورود به مدرسه بسیار پر اهمیت است. نتایج این تحقیق این بود که روابط اجتماعی می تواند استرس یا هورمون کورتیزول را کاهش دهد و در حل مسائل تمرکز بیشتری داشته باشند. همچنین آموزش مهارت های اجتماعی در پرورش خلاقیت در کودکان بسیار تاثیرگذار است.

آموختن مهارت اجتماعی در مهد کودک و دوران پیش دبستانی باعث می شود راحت تر با دیگران روابط اجتماعی برقرار کنند. پرورش کودکان اجتماعی سبب میشود در دوران مدرسه با معلمان و دوستان خود بهتر رابطه برقرار کنند.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد دوستی‌های دوران کودکی برای سلامت ذهن بچه‌ها مفید است. دوستی به بچه‌ها فرصتی برای تمرین مهارت های روابط اجتماعی پیشرفته‌، مانند حل مسأله و مناقشات می‌دهد.

آموزش مهارت اجتماعی کودکان

آموزش مهارت اجتماعی به کودکان

علاقه

کودکان کاری را انجام می دهند که به آن علاقه داشته باشند برسی کنید که کودکان به چه چیزی علاقه دارند. آیا آنها به ورزش خاصی علاقه دارند؟ یا نواختن سازی از موسیقی؟ یا کلاس های آموزشی دیگر؟ راهی عالی و آسان برای افزایش مهارت اجتماعی کودکان شرکت آن ها در این کلاس ها است. همچنین با شرکت در این کلاس ها کودکان با دوستان خود ارتباط برقرار می کنند و همفکر می شوند و احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.

همکاری

کودکانی که برای یک هدف مشترک با بچه های دیگر همکاری می کنند خوش اخلاق هستند و در کار ها مشارکت و کمک می کنند. مهارت همکاری یکی از مهم ترین ارکان های آموزش مهارت اجتماعی کودکان است. کودکان به همان اندازه که در کلاس های درس همکاری می کنند باید در بازی های گروهی نیز همکاری داشته باشند.

این همکاری ها در آینده فرزندانتان خیلی مهم است و باید در مدرسه، دانشگاه و محیط های کاری و جامعه همکاری را انجام دهند. اکثر کسب و کار ها به واسطه ی افرادی با همکاری اجتماعی موفق شده اند.

نحوه ی همکاری در کودکان

با بچه ها در مورد اهمیت همکاری در افزایش مهارت اجتماعی صحبت کنید. و فرصت هایی ایجاد کنی تا در کار های خانه همکاری کنند. همکاری در کودکان ۳ و ۴ سال می تواند در بازی های گروهی شکل بگیرد، در کودکان ۵ و ۶ ساله در حل مسائل و کار های تحقیاتی کوچک د مهد کودک ها و پیش دبستانی انجام شود.

در بازی ها و کار های گروهی یک نفر میتواند نقش سر گروه را داشته باشد و بقیه از دستورات رهبر گروه پیروی کنند. در کل همکاری فرصت مناسبی است که کودکان خود را بیشتر بشناسند.

مهارت اجتماعی کودکان

تصویری از همکاری و مهارت اجتماعی کودکان

رفتار خوب

داشتن رفتار خوب یکی از مهم ترین مهارت های اجتماعی لازم برای کودکان است. معلمان، خانواده و تمام افراد جامعه به کسانی که رفتار اجتماعی خوبی دارند احترام می گذارند. در ادامه عواملی که باعث یک رفتار مناسب در برخورد با دیگران می شود را توضیح می دهیم.

نحوه ی رفتار خوب

اول از هر چیزی باید الگوی خوبی برای کودکان باشیم زیرا کودکان رفتار های مارا می بینند و تکرار می کنند. یعنی هنگام برخورد با دیگران احترام بگذارید و از کلماتی مودبانه مانند نه، متشکرم، بله، سپاس، ببخشید استفاده کنید.

  • رعایت آداب غذا خوردن
  • خجالتی نبودن
  • داشتن ظاهر مرتب و آراسته
  • پیدا کردن هم صحبت در جمع
  • کمک به دیگران در انجام کارهای مفید
  • قطع نکردن صحبت ديگران
  • احترام به قانون
  • توانايي نه گفتن به ديگران
  • عدم تمسخر ديگران به علت عیب و ظاهرشان
  • و نحوه ی گوش دادن که در ادامه می خوانید
آموزش مهارت اجتماعی در کودکان

آموزش رفتار اجتماعی در مهارت های اجتماعی کودکان

گوش دادن

شنیدن هم مانند صحبت کردن بسیار مهم است، زیرا مکالمه ی یک طرفه سبب خستگی هر دو نفر می شود و در نهایت ممکن است باعث قطع رابطه شود. در کل آموزش مهارت گوش دادن سبب اجتماعی شدن کودکان می شود.

هنر گوش کردن نیز از آموزش مهارت اجتماعی کودکان است. میزان یادگیری کودکان در مهد، مدرسه و کلاس های آموزشی به میزان گوش کردن آن ها بستگی دارد. گوش کردن به معنای شنیدن نیست بلکه به معنی دریافت و درک مفهوم کامل از طرف مقابل است.

نحوه ی گوش دادن

در هنگام کتاب خواندن یا قصه گویی برای کودکان از چیزی که گفتید سوال کنید مثلا “از اینجا به بعد قصه بنظرت چه می شود؟” یا “تعریف کن از این داستان چه فهمیدی؟” با این کار کودک را تشویق میکنید که ادامه ی داستان را گوش کند. موضوع چیزی که راجبش صحبت می شود نیز باید جذاب باشد تا هر دو طرف درگیر شنیدن و صحبت کردن باشند.

سلام و احوال پرسی

اولین برخورد در برقراری روابط اجتماعی سلام و احوال پرسی با طرف مقابل است. کودکانی که در ارتباط با دیگران و همسالان خود مشکل داشته باشند در آینده به مشکلاتی جدی برخورد می کنند. این افراد ممکن است حتی در هنگام برخورد با آشنایان و دوستان و حتی خانواده سر به زیر باشند. بنابراین نحوه سلام کردن از آموزش های مهارت های اجتماعی به کودکان است.

نحوه ی سلام کردن

هنگام سلام کردن باید تن صدا صمیمی و دوستانه باشد و مهم نیست که از چه کلماتی استفاده می شود. مهارت سلام کردن هم می تواند به صورت غیر کلامی نیز باشد مانند: سر تکان دادن و تغیر حالت چهره، دست تکان دادن، نشست و برخواست باشد.

شیوه حل مسأله

کودکان باید بیاموزند که در بین جامعه و افراد چگونه اختلافات را رفع و مسائل را حل کنند. گاهی ممکن است در مدرسه با دوستان خود دعوا کند و از شنیدن حرف های شما ناراحت شود و با تندی برخورد کند. در چنین مواقعی باید به کودک خود بیاموزید که چگونه پاسخ بدهد و چه رفتاری از او سر بزند. کودکانی که نمی توانند اختلافات را درک کنند دچار ضعف در مهارت اجتماعی هستند.

بنابراین شیوه حل مسأله در کودک از آموزش های مهارت اجتماعی کودکان است.