مقالات کودک

آموزش مهارت اجتماعی به کودکان

آموزش مهارت اجتماعی به کودکان

مهارت اجتماعی افراد در دوران کودکی شکل می گیرد و هر تجربه ای که کسب می کنند در آینده کودکان تاثیر بسزایی دارد. مهارت های اجتماعی در مهدکودک فرزندان آفتاب توسط مربیان و کارشناسان خبره آموزش داده می شود. در این مقاله نحوه ی آموزش مهارت اجتماعی کودکان و اقداماتی که والدین گرامی باید انجام دهند را از زبان کارشناسان توضیح می دهیم.

اهمیت آموزش مهارت‌ اجتماعی

طبق تحقیقاتی که توسط پژوهشگران انجام شد، آموزش مهارت های اجتماعی در مهد کودک و قبل از ورود به مدرسه بسیار پر اهمیت است. نتایج این تحقیق این بود که روابط اجتماعی می تواند استرس یا هورمون کورتیزول را کاهش دهد و در حل مسائل تمرکز بیشتری داشته باشند. همچنین آموزش مهارت های اجتماعی در پرورش خلاقیت در کودکان بسیار تاثیرگذار است.

آموختن مهارت اجتماعی در مهد کودک و دوران پیش دبستانی باعث می شود راحت تر با دیگران روابط اجتماعی برقرار کنند. پرورش کودکان اجتماعی سبب میشود در دوران مدرسه با معلمان و دوستان خود بهتر رابطه برقرار کنند.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد دوستی‌های دوران کودکی برای سلامت ذهن بچه‌ها مفید است. دوستی به بچه‌ها فرصتی برای تمرین مهارت های روابط اجتماعی پیشرفته‌، مانند حل مسأله و مناقشات می‌دهد.

آموزش مهارت اجتماعی کودکان

آموزش مهارت اجتماعی به کودکان

علاقه

کودکان کاری را انجام می دهند که به آن علاقه داشته باشند برسی کنید که کودکان به چه چیزی علاقه دارند. آیا آنها به ورزش خاصی علاقه دارند؟ یا نواختن سازی از موسیقی؟ یا کلاس های آموزشی دیگر؟ راهی عالی و آسان برای افزایش مهارت اجتماعی کودکان شرکت آن ها در این کلاس ها است. همچنین با شرکت در این کلاس ها کودکان با دوستان خود ارتباط برقرار می کنند و همفکر می شوند و احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.

همکاری

کودکانی که برای یک هدف مشترک با بچه های دیگر همکاری می کنند خوش اخلاق هستند و در کار ها مشارکت و کمک می کنند. مهارت همکاری یکی از مهم ترین ارکان های آموزش مهارت اجتماعی کودکان است. کودکان به همان اندازه که در کلاس های درس همکاری می کنند باید در بازی های گروهی نیز همکاری داشته باشند.

این همکاری ها در آینده فرزندانتان خیلی مهم است و باید در مدرسه، دانشگاه و محیط های کاری و جامعه همکاری را انجام دهند. اکثر کسب و کار ها به واسطه ی افرادی با همکاری اجتماعی موفق شده اند.

نحوه ی همکاری در کودکان

با بچه ها در مورد اهمیت همکاری در افزایش مهارت اجتماعی صحبت کنید. و فرصت هایی ایجاد کنی تا در کار های خانه همکاری کنند. همکاری در کودکان ۳ و ۴ سال می تواند در بازی های گروهی شکل بگیرد، در کودکان ۵ و ۶ ساله در حل مسائل و کار های تحقیاتی کوچک د مهد کودک ها و پیش دبستانی انجام شود.

در بازی ها و کار های گروهی یک نفر میتواند نقش سر گروه را داشته باشد و بقیه از دستورات رهبر گروه پیروی کنند. در کل همکاری فرصت مناسبی است که کودکان خود را بیشتر بشناسند.

مهارت اجتماعی کودکان

تصویری از همکاری و مهارت اجتماعی کودکان

رفتار خوب

داشتن رفتار خوب یکی از مهم ترین مهارت های اجتماعی لازم برای کودکان است. معلمان، خانواده و تمام افراد جامعه به کسانی که رفتار اجتماعی خوبی دارند احترام می گذارند. در ادامه عواملی که باعث یک رفتار مناسب در برخورد با دیگران می شود را توضیح می دهیم.

نحوه ی رفتار خوب

اول از هر چیزی باید الگوی خوبی برای کودکان باشیم زیرا کودکان رفتار های مارا می بینند و تکرار می کنند. یعنی هنگام برخورد با دیگران احترام بگذارید و از کلماتی مودبانه مانند نه، متشکرم، بله، سپاس، ببخشید استفاده کنید.

 • رعایت آداب غذا خوردن
 • خجالتی نبودن
 • داشتن ظاهر مرتب و آراسته
 • پیدا کردن هم صحبت در جمع
 • کمک به دیگران در انجام کارهای مفید
 • قطع نکردن صحبت ديگران
 • احترام به قانون
 • توانايي نه گفتن به ديگران
 • عدم تمسخر ديگران به علت عیب و ظاهرشان
 • و نحوه ی گوش دادن که در ادامه می خوانید
آموزش مهارت اجتماعی در کودکان

آموزش رفتار اجتماعی در مهارت های اجتماعی کودکان

گوش دادن

شنیدن هم مانند صحبت کردن بسیار مهم است، زیرا مکالمه ی یک طرفه سبب خستگی هر دو نفر می شود و در نهایت ممکن است باعث قطع رابطه شود. در کل آموزش مهارت گوش دادن سبب اجتماعی شدن کودکان می شود.

هنر گوش کردن نیز از آموزش مهارت اجتماعی کودکان است. میزان یادگیری کودکان در مهد، مدرسه و کلاس های آموزشی به میزان گوش کردن آن ها بستگی دارد. گوش کردن به معنای شنیدن نیست بلکه به معنی دریافت و درک مفهوم کامل از طرف مقابل است.

نحوه ی گوش دادن

در هنگام کتاب خواندن یا قصه گویی برای کودکان از چیزی که گفتید سوال کنید مثلا “از اینجا به بعد قصه بنظرت چه می شود؟” یا “تعریف کن از این داستان چه فهمیدی؟” با این کار کودک را تشویق میکنید که ادامه ی داستان را گوش کند. موضوع چیزی که راجبش صحبت می شود نیز باید جذاب باشد تا هر دو طرف درگیر شنیدن و صحبت کردن باشند.

سلام و احوال پرسی

اولین برخورد در برقراری روابط اجتماعی سلام و احوال پرسی با طرف مقابل است. کودکانی که در ارتباط با دیگران و همسالان خود مشکل داشته باشند در آینده به مشکلاتی جدی برخورد می کنند. این افراد ممکن است حتی در هنگام برخورد با آشنایان و دوستان و حتی خانواده سر به زیر باشند. بنابراین نحوه سلام کردن از آموزش های مهارت های اجتماعی به کودکان است.

نحوه ی سلام کردن

هنگام سلام کردن باید تن صدا صمیمی و دوستانه باشد و مهم نیست که از چه کلماتی استفاده می شود. مهارت سلام کردن هم می تواند به صورت غیر کلامی نیز باشد مانند: سر تکان دادن و تغیر حالت چهره، دست تکان دادن، نشست و برخواست باشد.

اگر احساس میکنید برای تقویت مهارت اجتماعی در کودکتان نیاز به مشاوره دارید با مرکز مشاوره کودک در پاسداران در تماس باشید.

شیوه حل مسأله

کودکان باید بیاموزند که در بین جامعه و افراد چگونه اختلافات را رفع و مسائل را حل کنند. گاهی ممکن است در مدرسه با دوستان خود دعوا کند و از شنیدن حرف های شما ناراحت شود و با تندی برخورد کند. در چنین مواقعی باید به کودک خود بیاموزید که چگونه پاسخ بدهد و چه رفتاری از او سر بزند. کودکانی که نمی توانند اختلافات را درک کنند دچار ضعف در مهارت اجتماعی هستند. بنابراین شیوه حل مسأله در کودک از آموزش های مهم در مهارت اجتماعی کودکان است.

مهارت اجتماعی کودکان

آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

آیا کودک شما در مهارت های اجتماعی مشکل دارد!؟

برخی از کودکان ممکن است صریح نباشند یا ممکن است خجالتی باشند. اما افراد دیگری هم هستند که در کنار آمدن با مردم مشکل دارند یا در تعامل با آنها مشکل دارند. در ادامه نشانه هایی که نشان می دهد کودک شما در مهارت های اجتماعی مشکل دارد را بیان کرده ایم.

 • در برقراری تماس چشمی تردید می کند، یا به سختی آن را برای لحظه ای زودگذر حفظ می کند.
 • مدام در حین صحبت قطع می کند یا مکالمه را کامل نمی کند.
 • هنگام صحبت با کسی نمی توانید از حرکات بدنی مناسب استفاده کنید یا فاصله خوبی را حفظ کنید.
 • در وسط یک مکالمه موضوعی به یک موضوع نامربوط می پرد.
 • مطلقاً علاقه ای به آنچه گفته می شود ندارد و ممکن است مکالمه را مودبانه شروع یا پایان ندهد.
 • در درک جوک ها یا کامنت های طعنه آمیز یا اصطلاحات مشکل دارد.
 • بدون مدولاسیون صدای مناسب یا زیر و بم برای عبارات و سؤالات به شیوه ای آریتمی صحبت می کند.
 • ممکن است با نگاه کردن به حالات چهره فرد نتواند درک کند که چه احساسی دارد.
 • به ندرت درخواست توضیح می دهد، حتی زمانی که گیج می شود و با این وجود ادامه می دهد.
 • ممکن است در زمان نامناسب چیزهای اشتباهی را به افراد اشتباه بگوید.
 • در حین صحبت به سختی از تخیل استفاده می کند و طوری صحبت می کند که انگار یک حادثه را گزارش می کند.
 • با درک اینکه یک شخص اگر چیزی بگوید یا به شیوه ای خاص عمل کند چه احساسی خواهد داشت، مبارزه می کند.

سوالات متداول:

 

چگونه بفهمیم کودکمان در مهارت های اجتماعی مشکل دارد؟

برای مثال: کودکتان هنگام سلام و احوال پرسی یا در برقراری تماس چشمی تردید می‌کند، مدام حین صحبت مکالمه را قطع می‌کند یا به موضوعی نامربوط می‌پردازد یا در زمان های نامناسب چیزهای اشتباهی به افراد نامربوط بگوید. معمولا تخیلات ضعیفی دارند، حرکات بدنی مناسبی هنگام صحبت کردن ندارند و در کارهای گروهی معمولا همکاری نمی‌کنند.

چرا مهارت های اجتماعی برای کودکان مهم است؟

مهارت های اجتماعی به کودکان کمک می کند با هر شخصی چگونه ارتباط مناسب برقرار کنند و بفهمند که چگونه با یک غریبه ارتباط برقرار کنند. به آنها کمک می کنند که بفهمند چه زمانی باید گوش دهند و چه زمانی زمان مناسب برای صحبت کردن است. همچنین یاد میگیرند که اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفتند یا مورد تمسخر قرار گرفتند چگونه از خود دفاع کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *