مقالات کودک

افزایش تمرکز در کودکان

افزایش تمرکز در کودکان
[av_image src=’https://farzandaneaftab.com/wp-content/uploads/2021/05/Focus-on-children.jpg’ attachment=’4646′ attachment_size=’full’ copyright=” caption=” styling=” align=’center’ font_size=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ hover=” appearance=” link=” target=” title_attr=’افزایش تمرکز در کودکان’ alt_attr=’افزایش تمرکز در کودکان’ lazy_loading=’disabled’ id=” custom_class=” template_class=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=’av-kqmisk4x’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”][/av_image] [av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-200wml’ sc_version=’1.0′] عده ی زیادی از والدین در جلسات مشاوره و روانشناسی کودک از متخصصین مهد کودک فرزندان آفتاب سوال می کنند که چرا فرزندمان حین درس خواندن و انجام کار هایی که به او سپرده ام تمرکز کافی ندارند. ما در این مقاله اصولی ترین راهکارها و روش های افزایش تمرکز در کودکان که توسط متخصصین ما ارائه شده را در اختیار شما والدین گرامی قرار میدهیم تا همگی بتوانیم از این روش ها برای افزایش توجه و تمرکز بهره مند شویم در ادامه با ما همراه باشید.

خیانت ناخواسته والدین به کودک

یکی از مادران پرسیده بود : ببینید پچه ی من عصبیه لجبازی میکنه، تمرکز اصلا نداره، میگم بشین درستون بخون، میشینه! ولی انگار حواسش جای دیگست و یا حتی سرش تو کتابه! ولی انگار ذهنش جای دیگست.

و اما پاسخ مشاوران برای افزایش تمرکز کودک چه بوده؟

هر یک ساعت انجام تحرک جسمی، سه ساعت تمرکز ذهنی و آرامش اعصاب و روان را به همراه دارد.

زمانی که کودک تحرک و فعالیت دارد، سموم از بدن خارج می شود و بدن تازه میشود یا به اصطلاح (رفرش) می شود. گردش خون در بدن بالا می رود و گیرایی و تمرکز کودک نیز افزایش پیدا میکند.

هفت راه برای درمان لجبازی کودکان

بعضی مادر ها فکر می کنند که از بچه حمایت میکنند!

متعصفانه خیلی از پدر و مادر ها این قضیه را نمی دانند! و خیلی راحت به بچه خیانت می کنند.

چراکه بعضی مادر ها در همه صحنه ها وارد عمل می شوند و تمام کارهای خانه مانند: شستن ظرف ها، مرتب کردن اتاق بچه، کمک در درس بچه ها، غذا پختن و در بیشتر امور خانه مشغولند.

اما مادر ها تنها فکر می کنند که کار خوبی می کنند. در این مورد جمله ایی هست که می گوید: فعال دیگران را منفعل می کند. (برگرفته از: دکتر سعید عزیزی)

فعالیت بیش از اندازه مادر در خانه سبب انفعال دیگر اعضای خانواده می شود.

وای به حال بچه ای که در غذا پختن، کار های خانه و شستن لباس زیر کمک نمی کند.

و اما خیانتی که پدر ها مرتکب می شوند!

پدران الگوی کودکان هستند چه دختر، چه پسر، اگر پدران در کار های خانه کمک نکنند، به هیچ عنوان الگو نخواهند شد.

تجربه ثابت کرده هر زمان پدر خانواده در کار های خانه سهیم بوده، کودکان هم بدنبال آنها کار کردند.

که وقتی پدر با این همه خستگی از سرکار وارد خانه می شود و دوتا ظرف جابه جا میکند، بچه ها می بینند و این در ذهن کودکان معجزه ایجاد می کند.

در مهد کودک فرزندان آفتاب تمام این کارها و مسئولیت پذیری ها به بهترین شکل ممکن برای ایجاد آینده ای بهتر و افزایش سطح تمرکز در کودکان آموزش داده می شود.

به کودک حتما فرصت بازی کردن بدهید

یکی از بهترین روش ها برای افزایش تمرکز در کودکان بازی کردن است. کودکان می آموزند برای رسیدن به موفقیت در بازی باید مراحلی را در بازی پشت سر بگذارند و حین بازی حس خوب و شادمانی به کودک منتقل می شود.

در مهد کودک فرزندان آفتاب با توجه به سن کودک از بازی های مختلفی برای افزایش سطح تمرکز استفاده می شود. در ادامه با برخی از این بازی ها آشنا می شویم.

چه بازی هایی تمرکز کودکان را افزایش می دهد؟

۱- بازی شطرنج

تمرکز یکی از مهم ترین الزامات بازی شطرنج است. غیرممکن است شخصی در شطرنج روی بازی متمرکز نباشد ولی برنده شود. در بازی شطرنج کودکان مهارت دور اندیشی و برنامه ریزی را می آموزند زیرا شطرنج همواره با پیش بینی آینده همراه است.

به واسطه شطرنج کودکان می توانند به سطح بالایی از تمزکز فکری و ذهنی برسند. یکی از اصلی ترین فعالیت های مهد کودک فرزندان آفتاب آموزش شطرنج به کودکان است.

۲- پازل ها

امروزه پازل ها در انواع و مدل های مختلفی از : اعداد، تصاویر، اشیاء، کلمات هستند که سبب افزایش توجه و تمرکز در کودک می شود.

۳- حدس اشكال هندسی

به کودک خود اشکال هندسی بدهید و از او بخواهید چشانش را ببندد و آن ها را حدس بزند.

۴- مارپیچ ها

بازی های مارپیچی در انواع مختلف وجود دارند و برای کودکان بسیار جذاب هستند. توانایی حل مسئله در این نوع بازی ها تمرکز و توجه کودک را افزایش می دهد.

۵- یادگیری زبان دوم

تجربه ثابت کرده کودکانی که حداقل یک زبان دوم (به غیر از زبان مادری) بیاموزد، توانایی یادگیری و درک مفاهیم دیگر برایش آسان تر است. با یادگیری زبان دوم نیم کره چپ و راست مغز او فعال می شود.

۶- ورزش

این مورد را هم در ابتدا توضیح دادیم که تحرک یکی از مهم ترین راهکار های تقویت تمرکز در کودکان است. زیرا ورزش خون جدید را در بدن به گردش در می آورد و کودکان سرحال می شود، مسلما کودکی که سرحال تر است تمرکز بیشتری دارد.فضای رقابتی و مسابقه ایجاد کنند

بهتر است ورزش ها در کنار هم نوعان خود کودک و ایجاد فضای رقابتی و مسابقه ای انجام شود. چرا که باعث افزایش مهارت های اجتماعی کودکان نیز می شود که این هم تاثیر بسزایی در تقویت تمرکز دارد.

افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

در زمان درس خواندن کودک عوامل حواس پرتی مانند: تلویزیون، گوشی، اسباب بازی، دور از دسترس او قرار بگیرد زیرا مهم ترین عاملین برای کاهش تمرکز و یادگیری هنگام درس خواندن می باشد.

نوع نشستن، زاویه گردن و کمر، صندلی مناسب، نور کافی و میز مناسب از عوامی محیطی هستند که در میزان سطح تمرکز و آرامش تاثیرگذارند.

حتما بخوانید: پرورش کودک باهوش

آیا مصرف داروی ریتالین باعث افزایش تمرکز کودک می شود؟

کودکان در مرحله حساسی از رشد هستند و تجویز داروهای اشتباهی ممکن است تأثیر مخربی در ذهن و رشد کودک داشته باشد. توجه داشته باشید که مشکلات تمرکزی و ذهنی نیازی به مصرف ریتالین ندارد. این دارو تنها برای کودکانی بیش فعالی دارند با تجویز دکتر مصرف می شود.

برای کودکان غیر بیش فعال اثرات بسیار منفی به همراه خواهد داشت. برای این که بیش فعالی کودک به درستی تشخیص داده شود حتما با یکی از مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

ویژگی ها و استعداد های کودک را کشف کنید

زمانی که استعداد های کودک را درمیابید، شناخت بیشتری نسبت به او پیدا میکنید. و راحت تر می توانید برای او برنامه ریزی درستی داشته باشید. زیرا هرکس با شیوه ی خاص خودش یا می گیرد. یک از عوامل عدم تمرکز کودک می تواند هماهنگ نبودن ویژگی درونی او با پیرامونش باشد.

استعداد های او را تشویق کنید

کودکان نیز از همان دوران با انگیزه گرفتن مسیرشان را طی می کنند. سعی کنید آن هارا برای کارهای درستی که انجام می دهد تشویق کنید.

از تغذیه سالم کودک غافل نشوید

داشتن یک رژیم غذایی سالم و نوع غذا ها رابطه ی مستقیمی با حافظه و تمرکز کودک دارد. خوردن غذاهایی که ارزش غذایی کمی دارند مانند: نتقلات، چیپس، پفک، شیرینی ها کودک را بی حال می کند.

اما خوردن غذاهای پروتئینی مانند: تخم مرغ، گوشت، ماهی، انواع سبزیجات، آجیل ها، به افزایش قدرت تمرکز در کودکان کمک بسیاری می کند.
[/av_textblock] [av_post_metadata post_selected=” seperator=’/’ before_meta_content=” after_meta_content=” margin=” margin_sync=’true’ align=’right’ custom_title=” size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” alb_description=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kqmj7nj6′ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”] [av_metadata_item metadata=’author’ before_meta=’توسط :‌ ‘ after_meta=” link_meta=” link_target=” av_uid=’av-kqmj6d8d’ sc_version=’1.0′] [av_metadata_item metadata=’published’ before_meta=’تاریخ انتشار :‌ ‘ after_meta=” link_meta=” link_target=” av_uid=’av-kqmj75xq’ sc_version=’1.0′] [av_metadata_item metadata=’categories’ before_meta=’دسته بندی : ‘ after_meta=” link_meta=’default’ link_target=” av_uid=’av-kqmj7mox’ sc_version=’1.0′] [/av_post_metadata] [av_comments_list alb_description=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kqmiugul’ sc_version=’1.0′]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *