مقالات کودک

هموروئید (بواسیر) در کودکان

هموروئید (بواسیر) در کودکان

هموروئید وریدهای متورم در قسمت پایین مقعد یا رکتوم هستند. بواسیر همچنین به عنوان انبوه شناخته می شود و می تواند بسیار دردناک باشد. بسیاری از بزرگسالان از این مشکل رنج می برند. اما آیا این مشکل می تواند کودکان را نیز تحت تاثیر قرار دهد؟ پاسخ بله است. اگرچه توده ها در بزرگسالان شایع تر است، کودکان نیز ممکن است به آن مبتلا شوند.

هموروئید چیست؟

بواسیر به عنوان انبوه نیز شناخته می شود. این بیماری زمانی رخ می دهد که سیاهرگ های اطراف ناحیه مقعد و داخل راست روده بزرگ شوند. اکثر بیماران مبتلا به شمع ناراحتی زیادی را در این ناحیه تجربه می‌کنند که در بعضی مواقع درد و خونریزی نیز دارد. این نه تنها برای کسی خجالت آور است، بلکه باعث ناراحتی جسمی و روحی بسیار زیادی می شود.

علت ایجاد بواسیر در کودکان

برخی از علل شایع ایجاد انبوه در کودکان در زیر ذکر شده است.

نشستن بر روی سطوح سخت برای مدت طولانی می تواند باعث ایجاد انبوه در کودکان شود.

اگر کودکی به طور منظم برای مدت طولانی یا بیش از 10 دقیقه روی صندلی توالت بنشیند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انبوه قرار دارد. نشستن طولانی مدت روی قابلمه می تواند منجر به جمع آوری خون و رکود در ناحیه لگن شود.

اگر کودک زمان زیادی را صرف مدفوع کند و تلاش زیادی کند، این می‌تواند به ناحیه مقعد او فشار وارد کند که ممکن است باعث تشدید انبوه شود.

اگر کودک غذاهای سالم مصرف نکند، اگر رژیم غذایی او فاقد میوه های فیبردار باشد، و اگر هیدراته نباشد، ممکن است دچار یبوست شود که می تواند احتمال ابتلا به انبوه را افزایش دهد.

اگر کودک شما مرتباً عصبانی می شود و زیاد گریه می کند، ممکن است دچار انبوهی شود. اگر بی وقفه گریه کند و استرس داشته باشد، خون به سمت ناحیه لگن او هجوم می آورد و فشار روی شکم او افزایش می یابد. این خون ممکن است در ناحیه رکتوم راکد شود، که پس از آن می تواند باعث ایجاد انبوه شود.

اگر والدین کودکی سابقه ی انبوه را داشته باشند، این احتمال وجود دارد که کودک نیز به دلایل ارثی به آن مبتلا شود. چنین توده های مادرزادی گاهی درست در هفته اول خود زایمان مشاهده می شود. این ندول های توده ای هنگام دفع مدفوع یا گریه بیرون می زند که باعث ناراحتی بیشتر می شود.

تشکیل تومور در روده بزرگ می تواند منجر به رکود خون شود که می تواند منجر به هموروئید در بچه ها شود.

روده بزرگ عفونی می تواند ناحیه رکتوم را بیشتر تشدید کند و منجر به تشکیل توده ها شود.

اگر کودک به ندرت درگیر بازی می‌شود و بیشتر وقت خود را به نشستن می‌گذراند، این می‌تواند احتمال ایجاد توده‌ها را افزایش دهد.

علائم هموروئید در کودکان

اگر کودک شما هموروئید دارد، ممکن است موارد زیر را تجربه کند. اینها برخی از علائم رایج هموروئید هستند.

خونریزی مقعدی، خارش در ناحیه مقعد و احساس ناراحتی.

وجود خون در روده ها نیز نشانه انبوهی است. این نتیجه پاره شدن رگ های خونی در ناحیه مقعد است. چنین خونریزی از راست روده نیز می تواند نشان دهنده مشکلات مختلف باشد و باید بلافاصله توسط متخصص اطفال بررسی شود.

وجود توده ها منجر به ترشح یک ماده موکوس مانند می شود که مقعد و ناحیه اطراف آن را به طرز ناراحت کننده ای مرطوب نگه می دارد. در نتیجه همیشه خارش یا سوزش در ناحیه مقعد وجود دارد.

دستشویی رفتن و نشستن برای مدت طولانی به طور کلی به یک فعالیت دردناک تبدیل می شود. گاهی اوقات، کودکان ممکن است به طور کلی از رفتن به دستشویی اجتناب کنند تا از درد جلوگیری کنند.

شمع های خارجی با بیرون زدگی از مقعد حضور خود را نشان می دهند. این نشانه ای از هموروئید است و نیاز به درمان دارد.

بواسیر در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان معمولاً با مشاهده ناحیه خارجی مقعد یا با انجام معاینه داخلی مقعد به دنبال علائم انبوه هستند. از آنجایی که توده‌های داخلی نرم هستند و نمی‌توان آنها را فوراً به‌عنوان هموروئید قضاوت کرد، پزشک ممکن است از پروکتوسکوپ یا هر ابزار دیگری استفاده کند که به او اجازه می‌دهد به داخل مقعد نگاهی بیندازد. اگر شرایط شدید باشد، پزشک ممکن است از طریق کولونوسکوپی معاینه وسیعی از کل دستگاه کولون انجام دهد.

راهکارهای درمان هموروئید در کودکان

به منظور درمان شمع در کودک، می توان یک یا چند مورد از درمان های زیر را که در زیر ذکر شده است امتحان کرد.

حمام آب گرم دو یا سه بار در روز می تواند باعث تسکین و تسکین ناحیه مقعد شود. با این حال، در حین حمام کردن، بچه ها باید از استفاده از صابون خودداری کنند و بعد از حمام کردن، محل را تمیز کنند.

اگر ناحیه مقعد ملتهب است و احساس خارش دارد، باید از کمپرس یخ یا کمپرس سرد برای تسکین سریع استفاده شود.

تمیز کردن ناحیه مقعد با آب می تواند تسکین دهنده باشد. اگر کودک شما از دستمال توالت استفاده می کند، از او بخواهید که به جای آن از دستمال مرطوب استفاده کند، زیرا کاغذ توالت خشک می تواند مقعد او را تحریک کند.

اگر برای کودکتان خیلی دردناک است، به او مسکن هایی مانند استامینوفن بدهید. این می تواند درد و همچنین درد در آن ناحیه را کاهش دهد.

همچنین می توانید از کرم های هموروئید موجود در بازار برای کودک خود استفاده کنید. با این حال، بهتر است قبل از استفاده از هر گونه دارو یا کرم بدون نسخه برای کودک خود با پزشک خود صحبت کنید.

اگر فرزند شما یبوست دارد یا اگر زمان زیادی را در توالت می گذراند و سعی می کند مدفوع کند، بهتر است ابتدا مشکل اصلی یعنی یبوست را حل کنید. با گنجاندن میوه ها، سبزیجات و غذاهای حاوی غلات در رژیم غذایی او تغییر ایجاد کنید. از دادن غذاهای شیرین و مواد غذایی با آرد تصفیه شده به او خودداری کنید، زیرا هضم این غذاها دشوار است. غذاهای فیبردار را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

مطمئن شوید که کودکتان هیدراته بماند. کاری کنید که در طول روز آب کافی بنوشد. نوشیدن آب او را هیدراته نگه می دارد و دستگاه گوارش او سالم می ماند و به درستی کار می کند. او باید روزانه حداقل 8-10 لیوان آب بنوشد.

فرزندتان را به حرکت وادارید. به او اجازه دهید کمی ورزش کند، با شما دویدن برود یا به سادگی هر روز پیاده روی کند. فعالیت بدنی یک ضرورت است، بنابراین مطمئن شوید که او یک سبک زندگی فعال دارد.

اگر کودک شما مدفوع می کند، این ممکن است به یک عادت تبدیل شود. اطمینان حاصل کنید که کودک شما در لحظه ای که احساس می کند نیاز به مدفوع دارد به دستشویی می رود. نگه داشتن فقط به این دلیل که او در حال تماشای کارتون مورد علاقه خود است یا احساس می کند که بعداً می رود فقط فشار را در ناحیه مقعد افزایش می دهد و بواسیر را بیشتر تحریک می کند.

آیا می توانید از ایجاد بواسیر جلوگیری کنید؟

اگر می خواهید از ایجاد انبوه در کودکان جلوگیری کنید، در اینجا چیزی است که می توانید از آنها بخواهید که انجام دهند.

  • از او بخواهید که روزانه ورزش کند.
  • او را وادار به خوردن غذاهای پر فیبر کنید.
  • کاری کنید که هیدراته بماند. از او بخواهید که آب زیادی بنوشد و همیشه خود را هیدراته نگه دارد
  • از او بخواهید به روش هندی روی دیگ توالت بنشیند، یعنی چمباتمه بزند تا روند مدفوع آسان شود.

بزرگسالان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند، اما گاهی اوقات کودکان نیز ممکن است دچار انبوهی شوند. نکته خوب این است که با واداشتن آنها به پیروی از یک رژیم غذایی سالم و با اطمینان از ورزش کافی می توان از آنها پیشگیری کرد. در صورتی که کودک شما علائم انبوه را نشان دهد، پیشنهاد می شود که او را نزد پزشک ببرید تا عوارض بعدی را رد کنید.

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *