مقالات کودک

حساسیت ها و بیماری های پوستی در کودکان

بیماری های پوستی در کودکان

بیماری های پوستی در نوزادان و کودکان ممکن است بخاطر بثورات، کهیر، زگیل، آکنه، خال مادرزادی و موارد دیگر باشد. این شرایط ممکن است ناشی از درماتیت، عفونت های ویروسی، عفونت های باکتریایی، عفونت های قارچی یا سایر بیماری ها باشد. بسته به شرایط، نوع و شدت بیماری روش های درمان حساسیت پوستی در کودکان و نوزادان متفاوت است.

بیماری های پوستی در کودکان چیست؟

بیماری های پوستی مختلف می تواند نوزادان، کودکان نوپا، کودکان و نوجوانان را در طول زندگی تحت تاثیر قرار دهد. مراکز پزشکی و بهداشتی سالانه بیش از 12 میلیون ویزیت مطب از کودکان مربوط به مشکلات پوستی انجام می‌دهند. حساسیت های پوستی در کودکان ممکن است شامل: کهیر، زگیل، آکنه، خال مادرزادی و انواعی از بثورات باشد.

انواع بیماری های پوستی در کودکان چیست؟

انواع مختلفی از مشکلات پوستی می تواند بر کودک شما تأثیر بگذارد. درماتیت، عفونت های ویروسی، عفونت های باکتریایی، عفونت های قارچی و بسیاری از شرایط دیگر ممکن است باعث ایجاد بثورات شوند.

 راش پوشک در کودکان

راش پوشک را درماتیت پوشک نیز می‌گویند. این شایع ترین بیماری پوستی است که در نوزادان دیده می شود. بثورات پوشک زمانی رخ می‌دهد که رطوبت در ناحیه پوشک کودک شما باعث تحریک یا رشد قارچ‌ها یا باکتری‌هایی شود که معمولاً به مقدار کم روی پوست زندگی می‌کنند. برای پیشگیری یا درمان راش پوشک، ناحیه پوشک کودک خود را با تعویض مکرر پوشک تمیز و خشک نگه دارید. هنگام تعویض پوشک کودک، قبل از پوشیدن دوباره آن را برای مدت کوتاهی کنار بگذارید. همچنین می توانید از پماد یا کرم حاوی اکسید روی یا ژل نفتی استفاده کنید تا از پوست کودک خود در پوشک محافظت کنید.

کلاهک گهواره در کودکان

به کلاهک گهواره درماتیت سبورئیک نوزادان نیز گفته می شود. این یک بیماری پوستی است که به نظر می رسد مانند لکه های زرد پوسته ای است که اغلب با یک بثورات قرمز روی پوست سر کودک شما احاطه شده است. تولید بیش از حد غدد چربی تولید کننده چربی در پوست سر کودک شما ممکن است باعث کلاهک گهواره شود. می‌توانید کلاه گهواره را در خانه با شامپوی ملایم کودک درمان کنید و همچنین می‌توانید در صورتی که کودک شما را آزار نمی‌دهد، پوست را به آرامی مالش دهید.

اگزما در کودکان

اگزما درماتیت آتوپیک نیز نامیده می شود. اگزما باعث خارش پوست کودک شما می شود و سپس قرمز، تحریک و خشک می شود. تفاوت در سد پوستی کودک شما (در مقایسه با پوست نرمال و سالم) و سیستم ایمنی که به سمت آلرژی تمایل دارد باعث اگزما می شود. مشکلات مربوط به سد باعث می شود پوست کودک شما حساس تر و مستعد ابتلا به عفونت و خشکی باشد. کنترل علائم کودک شما هدف درمان است. اغلب محرک های فصلی یا آلرژیک وجود دارد که باید به کودک خود کمک کنید تا از آنها اجتناب کند. مراقبت خوب از پوست شامل حمام کردن در آب گرم اما نه خیلی داغ و مرطوب کردن منظم پوست است، به خصوص بلافاصله پس از حمام کردن یا قرار گرفتن در معرض آب.

درماتیت تماسی در کودکان

درماتیت تماسی زمانی رخ می‌دهد که بچه‌ها به یک آلرژن یا محرک واکنش نشان دهند. آلرژن ها ممکن است شامل پیچک سمی یا داروها باشند. محرک ها ممکن است شامل عطرها، صابون ها، پاک کننده ها و رنگ ها باشد. درماتیت تماسی باعث ایجاد بثورات پوستی خارش دار می شود که گاهی اوقات دردناک نیز می باشد. درمان شامل مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌های ضد خارش و استروئیدهای موضعی (یا گاهی خوراکی) است.

عفونت های ویروسی

بثورات ویروسی در نوزادان، کودکان نوپا و کودکان توسط انواع ویروس های مختلف ایجاد می شود. این عفونت ها شامل بیماری پنجم، روزئولا، آبله مرغان، سرخک، سرخجه و بیماری های دست، پا و دهان است.

روزئولا در کودکان

روزئولا را بیماری ششم نیز می نامند. ویروس هرپس انسانی 6 باعث بروز روزئولا می شود. با روزئولا، کودک شما به طور ناگهانی دچار تب شدید می شود که می تواند تا یک هفته ادامه یابد. هنگامی که تب از بین می رود، ممکن است یک بثورات صورتی لکه دار و کمی برجسته روی سینه یا معده کودک شما ظاهر شود. بثورات ممکن است به بازوها و گردن کودک شما سرایت کند و بعد از حدود 24 ساعت محو شود. درمان ممکن است شامل استامینوفن برای تب کودک شما باشد، اما بثورات خارش یا درد ایجاد نمی کند.

آبله مرغان

ویروس واریسلا زوستر باعث آبله مرغان می شود. آبله مرغان معمولاً ابتدا روی صورت، قفسه سینه و پشت کودک شما راش ایجاد می کند، اما ممکن است به کل بدن او سرایت کند. بثورات به تاول های خارش دار و پر از مایع تبدیل می شوند، سپس تاول ها به دلمه تبدیل می شوند. آبله مرغان معمولاً طی یک تا دو هفته خود به خود از بین می رود. می توانید علائم کودک خود را با آنتی هیستامین ها و استامینوفن درمان کنید. آنها تا زمانی که تمام تاول ها پوسته نشده باشند مسری هستند.

سرخک

موربیلی ویروس باعث سرخک می شود. سرخک بسیار مسری است و با واکسن سرخک یا واکسن MMR از آن پیشگیری می شود. این باعث ایجاد جوش هایی می شود که روی صورت کودک شما شروع می شود. معمولاً در پشت گوش یا اطراف دهان کودک شما دیده می شود. سپس روی بدن آنها به سمت پایین حرکت می کند. بثورات به صورت لکه‌های قرمز مسطح شروع می‌شوند، اما ممکن است لکه‌های سفید برجسته کوچک‌تری در بالای لکه‌های قرمز ظاهر شوند. این لکه ها ممکن است با حرکت به سمت پایین بدن کودک به هم بپیوندند. سرخک باید مسیر خود را طی کند. در عرض دو هفته از بین می رود مگر اینکه عوارض ایجاد شود. شما می توانید علائم تب و درد کودکتان را با استامینوفن یا NSAID ها درمان کنید. در مورد بیماری سرخک در کودکان بیشتر بخوانید.

سرخجه: سرخجه سرخک آلمانی نیز نامیده می شود و با واکسن قابل پیشگیری است. ممکن است شبیه به نظر برسد اما توسط ویروسی متفاوت از سرخک ایجاد می شود. سرخجه باعث ایجاد بثورات قرمز یا صورتی می شود که روی صورت و گردن کودک شما شروع می شود. بثورات سپس به سایر قسمت‌های بدن کودک شما گسترش می‌یابد و حدود سه روز طول می‌کشد مگر اینکه عوارضی ایجاد شود. کودک شما ممکن است قبل از ظاهر شدن بثورات تب، سرفه یا آبریزش بینی داشته باشد. سرخجه باید مسیر خود را طی کند. شما می توانید علائم تب و درد کودکتان را با استامینوفن ها درمان کنید.

بیماری دست، پا و دهان

یک ویروس از خانواده انترو ویروس ها باعث بیماری دست، پا و دهان می شود. این بیماری باعث ایجاد بثورات قرمز در اطراف دهان کودک نوپا، و در کف دست ها و کف پاهای او می شود. ممکن است مناطق دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بثورات ممکن است به برجستگی یا تاول روی پوست کودک و در دهان او تبدیل شود و می تواند بسیار دردناک باشد. بیماری دست، پا و دهان معمولاً طی یک تا دو هفته خود به خود از بین می رود. می توانید علائم کودک نوپای خود را با استامینوفن یا NSAID ها درمان کنید.
عفونت های باکتریایی

انواع بثورات نوزادی نیز ممکن است شامل عفونت های باکتریایی مانند مخملک و زرد زخم باشد.

مخملک در کودکان

باکتری به نام استرپتوکوک گروه A باعث گلودرد استرپتوکوکی و مخملک می شود. مخملک معمولاً با تب، گلودرد و سردرد شروع می‌شود، اما علامت اصلی آن، بثورات برجسته و قرمز روی گردن و بالای سینه کودک است. سپس بثورات ممکن است به سایر نواحی بدن کودک شما سرایت کند. صورت کودک شما ممکن است قرمز باشد و ناحیه ای رنگ پریده در اطراف دهانش باقی مانده باشد. بثورات مانند کاغذ سنباده خشن است و ممکن است به نظر برسد که کودک شما دچار آفتاب سوختگی شده است. درمان مخملک شامل آنتی بیوتیک است.

زرد زخم در کودکان

باکتری های استرپتوکوک یا استافیلوکوک اورئوس گروه A باعث ایجاد زرد زخم می شوند. این بیماری در کودکان 2 تا 5 ساله شایع است اما در هر سنی ممکن است رخ دهد. Impetigo باعث ایجاد برجستگی های قرمز، تاول یا لکه های پوسته ای می شود. اینها بیشتر در اطراف دهان و بینی کودک نوپا شما دیده می شوند و می توانند در هر جایی باشند که پوست به طور مکرر تحریک شود. درمان زرد زخم معمولاً شامل آنتی‌بیوتیک‌هایی است که ممکن است خوراکی باشد یا مستقیماً روی پوست گذاشته شود.

بثورات پوستی معمولی که در نوزادان، کودکان نوپا و کودکان مشاهده می شود نیز می تواند شامل عفونت های قارچی مانند کرم حلقوی باشد.

کرم حلقوی

قارچ برخلاف نامش باعث ایجاد کرم حلقوی می شود نه کرم. باعث ایجاد لکه های گرد یا بیضی روی پوست کودک شما می شود. لکه ها دارای مراکز صاف و حاشیه های قرمز و پوسته پوسته هستند و ممکن است بلافاصله شبیه حلقه ها نباشند. اما وقتی حلقه ها بزرگتر شوند متوجه خواهید شد. لکه ها ممکن است خارش دار و دردناک باشند و ممکن است پف کرده و ملتهب شوند. می توانید کرم حلقوی کودک خود را با داروهای ضد قارچ به صورت خوراکی یا مستقیم روی پوست درمان کنید.

عارضه های پوستی هنگام دندان درآوردن کودک چیست؟

هنگامی که دندان های کودک شما شروع به در آمدن می کنند، ممکن است خیلی بیشتر از حد معمول آب دهانش بیفتد. آب دهان می تواند پوست کودک شما را تحریک کند. این می تواند باعث ایجاد راش بی ضرری شود که به آن راش دندان در می آید. بثورات باعث ایجاد برجستگی های ریز و قرمز رنگ بر روی صورت، گردن یا سینه کودک شما می شود. بثورات دندانی ممکن است با بیرون آمدن دندان های جدید یا زمانی که کودک شما به همان اندازه آب دهانش را از دست می دهد، ظاهر شوند و از بین بروند.

بثورات دندانی باعث تب نمی شوند، بنابراین اگر کودک شما تب همراه با جوش دارد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او صحبت کنید. می‌توانید با تمیز و خشک نگه‌داشتن این ناحیه، جوش‌های دندان درآوردن کودکتان را درمان کنید. همچنین می توانید کرم نرم کننده را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این ممکن است مانع از تحریک آب دهان کودک شما به پوست او شود.

علت کهیر در کودکان چیست؟

کهیرها برآمدگی های صورتی، کم رنگ یا قرمز خارش دار روی پوست کودک شما هستند. آنها ممکن است نقاط کوچک کمی برجسته یا تاول های بزرگ با اشکال مختلف باشند. گاهی کهیرها حلقه ای شکل هستند یا شبیه هدف هستند. حلقه ها ممکن است در مرکز پوستی معمولی داشته باشند، یا ممکن است رنگ پریده، بنفش یا آبی به نظر برسند. کهیر می تواند در هر جایی از بدن کودک شما ظاهر شود و ممکن است در طی چند ساعت صاف شود. اما برجستگی های جدید می توانند برای روزها یا هفته ها ظاهر شوند. در مورد علت و درمان کهیر در کودکان بیشتر بدانید.

عفونت های ویروسی یکی از علل شایع کهیر هستند. اما واکنش های آلرژیک به غذاها، داروها و مواد افزودنی، یا حتی دمای سرد و استرس نیز ممکن است باعث کهیر شوند. اما بسیاری از موارد کهیر هیچ دلیل شناخته شده ای ندارند. بهترین درمان کهیر، آنتی هیستامین ها است.

علت زگیل در کودکان چیست؟

زگیل روی بچه ها نوعی عفونت پوستی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. انواع مختلفی از HPV وجود دارد که باعث عفونت در نواحی مختلف پوست می شود. عفونت باعث ایجاد برجستگی های سخت روی پوست کودک شما می شود. زگیل ها بیشتر در دست ها و انگشتان کودک شما ظاهر می شوند، اما می توانند روی پاها، صورت، اندام تناسلی و زانوهای او نیز ظاهر شوند. زگیل در کودکان در تمام سنین شایع است. زگیل ها اغلب پس از اینکه سیستم ایمنی کودک شما با ویروس مبارزه می کند خود به خود از بین می روند، اما می توانند از نظر ظاهری دردناک و ناخوشایند باشند.

آکنه در نوزاد چیست؟

آکنه نوزاد باعث می شود که برجستگی های کوچک سفید و جوش های صورتی روی صورت کودک شما از جمله پیشانی، گونه ها، پلک ها و چانه ظاهر شود. یک واکنش التهابی به مخمر روی پوست کودک شما ممکن است باعث آکنه کودک شود. گاهی اوقات آکنه نوزاد در قفسه سینه یا گردن کودک شما دیده می شود. آکنه نوزاد معمولاً در سه ماه اول زندگی کودک شما به خودی خود از بین می رود.

خال های مادرزادی در کودکان چیست؟

دو نوع اصلی از خال های مادرزادی وجود دارد – خال های مادرزادی قرمز و خال های رنگدانه ای. خال های قرمز مادرزادی خال های پوستی هستند که در اثر مجموعه ای از رگ های خونی ایجاد می شوند. خال های رنگدانه ای مناطقی هستند که رنگ خال مادرزادی کودک شما با رنگ پوست او متفاوت است.

همانژیوم توت فرنگی

همانژیوم توت فرنگی را می توان در هر جایی یافت، اما بیشتر در صورت، پوست سر، پشت یا قفسه سینه کودک شما دیده می شود. آنها از رگ های خونی کوچک و نزدیک به هم تشکیل شده اند. همانژیوم توت فرنگی معمولاً با افزایش سن کودک شما محو می شود یا از بین می رود. برخی تغییر رنگ یا چین و چروک های جزئی پوست کودک شما ممکن است در محل همانژیوم باقی بماند.

همانژیوم حفره ای

همانژیوم حفره ای شبیه همانژیوم توت فرنگی است. اما آنها در پوست کودک شما عمیق تر هستند و اغلب رنگ آنها تیره تر است. آنها شبیه توده‌های بافت اسفنجی آبی مایل به قرمز پر از خون هستند. همانژیوم حفره ای معمولاً با افزایش سن کودک خود به خود از بین می رود.

لکه های پورت واین

لکه های پورت واین خال های مادرزادی صاف و بنفش مایل به قرمز هستند. آنها از مویرگ های خونی گشاد شده تشکیل شده اند. آنها معمولا در صورت کودک شما دیده می شوند و اندازه آنها متفاوت است. لکه های پورت واین بدون درمان دائمی هستند. ممکن است به مرور زمان ضخیم یا تیره شوند.

لکه های ماهی قزل آلا

تکه های ماهی قزل آلا را نیش لک لک یا بوسه فرشته نیز می گویند. تکه های ماهی قزل آلا رگ های خونی کوچکی هستند که از طریق پوست کودک شما قابل مشاهده هستند. آنها اغلب روی پیشانی، پلک ها، لب های بالایی، بین ابروها و پشت گردن کودک شما دیده می شوند. تکه های ماهی قزل آلا با رشد کودک شما محو می شوند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *