مقالات کودک

10 روش موثر برای تقویت حافظه کودک

تقویت حافظه کودک

دیدن بزرگ شدن کودک شما برای والدین سرگرم کننده است. آن لحظات سرگرم کننده و هیجان انگیز هستند و چیزی که در تمام زندگی خود به یاد خواهید آورد. همانطور که کودک شما بزرگ می شود، اولین کلمات خود را به زبان می آورد، رنگ آمیزی را یاد می گیرد و با شما و سایر بچه ها بازی می کند، و غیره. اما وقتی دیگر جنبه‌های دنیا برای او روشن می‌شود، متوجه می‌شوید که فرزندتان چیزها را به خوبی به خاطر نمی‌آورد یا تمایل دارد چیزی را که به تازگی به او آموخته‌اند فراموش کند. بهبود حافظه در کودکان باید از سنین پایین شروع شود تا در آینده برای او مفید باشد. تحریک محیطی، تعامل با والدین و فعالیت های بازیگوش برای رشد نورون ها و تکثیر سیناپس ها و دندریت ها مهم هستند.

 

چگونه حافظه در کودکان کار می کند؟

عجیب ترین چیز بدن انسان ما توانایی مغز است که بتواند برخی از اطلاعات را ذخیره کند و سپس بتواند هر زمان که لازم باشد آنها را به خاطر بیاورد. این، در ذات خود، به عنوان حافظه نامیده می شود. برخلاف تصور رایج، مغز ما اطلاعات را در یک مکان خاص مانند یک هارد دیسک ذخیره نمی کند. در عوض، هر اطلاعاتی بسته به میزان فشرده بودن اطلاعات، یک مسیر مجزا در مدار عصبی مغز ایجاد می کند. اگر تعداد بیشتری از مسیرهای عصبی برای یک حافظه خاص وجود داشته باشد، قوی تر می شود.

به ندرت کسی می تواند وقایع زندگی خود را در دوران کودکی به یاد بیاورد. این از نظر پزشکی “فراموشی دوران کودکی” نامیده می شود و صرفاً به دلیل ناتوانی مغز در تشکیل مدارهای عصبی طولانی مدت در آن سن است. به همین دلیل است که باید به بچه ها گفت که ساده ترین کارها را چندین بار انجام دهند.

عواملی که ممکن است بر مهارت های حافظه در کودکان تأثیر بگذارد

هر کودکی منحصر به فرد نیست. بنابراین، برخی از کودکان ممکن است حافظه قوی نسبت به دیگران داشته باشند. با این حال، در برخی موارد، عوامل خاصی وجود دارد که می تواند بر توانایی حفظ و به خاطر آوردن اطلاعات در کودکان تأثیر بگذارد.

وجود شرایط مختلف پزشکی موجود یا سابقه قبلی یک بیماری پزشکی می تواند بر توانایی مغز برای حفظ اطلاعات تأثیر بگذارد. این موارد می تواند از اختلالات ژنتیکی گرفته تا آسیب های سر قبل یا بعد از تولد یا هر مورد مشابه دیگری باشد.

ناتوانی عمومی در تمرکز روی کارها یا موضوع مورد نظر برای مدت طولانی می تواند باعث شود بچه ها اصلاً آنچه را که آموزش داده شده به خاطر نیاورند.

بی اعتنایی کامل به یک عنصر خاص، صرفاً به این دلیل که جالب نیست، به طور غیرمستقیم به مغز می گوید که ارزش به خاطر سپردن آن را ندارد.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای رشد مناسب مغز ضروری است. اگر رژیم غذایی کودکان شما نامناسب باشد، می تواند بر حافظه کودک شما تأثیر بگذارد.

خواب برای مغز بسیار ضروری است زیرا در آن زمان است که ارتباطات عصبی تقویت شده و اتصالات جدید ایجاد می شود. خواب کمتر به معنای حافظه موثر کمتر است.

بچه‌هایی که عادت به تماشای زیاد تلویزیون دارند، مغزشان را به تکه‌هایی از خمیر تبدیل می‌کنند که به‌طور منفعلانه مصرف می‌کنند، بدون اینکه تلاشی برای به خاطر سپردن چیزی داشته باشند.

اگر محیط خانه برای کودک استرس‌زا و مضطرب‌کننده باشد، به‌خوبی به یاد آوردن چیزها برای او مشکل خواهد بود.

چگونه قدرت حافظه کودکان را تقویت کنیم

هر چه بیشتر از مغز خود استفاده کنید، قوی تر می شود. این ما را به چند تکنیک هدایت می کند که می توان از آنها برای ارتقای توانایی به سطحی بالاتر از قبل استفاده کرد.

1. از آموزش های جزئی تر شروع کنید

تلاش برای درک و یادگیری چیزی می تواند برای یک کودک طاقت فرسا باشد. در نتیجه برای درک آن تلاشی نمی کند زیرا برای او بسیار دشوار است. آن بلوک عظیم اطلاعات را به قطعات کوچکتر تبدیل کنید، با تمرکز بر اصول هر یک از آنها. اجازه دهید او از ریشه شروع کند و راه خود را تا درک کل درخت رشد دهد. این به سازماندهی اطلاعات در ساختار مناسب در مغز کمک می کند.

2. از حواس استفاده کنید

برخی از بچه ها ممکن است چیزها را دقیقاً به خاطر نداشته باشند، اما می توانند به راحتی جنبه های دیگر رویداد را به یاد بیاورند، مانند آنچه شنیده اند یا دیده اند. این برای درک اینکه کودک شما چگونه چیزها را یاد می گیرد یا به یاد می آورد مهم است. از چنین حواس برای کمک به او در ارتباط دادن آن ادراک با عنصری که باید به خاطر بسپارد و یادآوری شود، استفاده کنید. این نه تنها حافظه را تقویت می کند، بلکه کودک شما را به سطح عمیق تری نیز درگیر می کند.

3. بگذارید بچه معلم شود

اگر واقعاً چیزی را فهمیده اید، باید بتوانید آن را به کسی آموزش دهید. هنگامی که چیزی به فرزندتان یاد می دهید یا اگر فرزندتان به تنهایی درس می خواند، از او بخواهید که آن را به شما یا خواهر یا برادرش یا به یکی از دوستانش بیاموزد. زمان هایی را که او باید دوباره به مطالب مراجعه کند یادداشت کنید و روی آن جنبه ها کار کنید.

4. نقشه های ذهنی بسازید

این یک تکنیک اثبات شده است که به افراد زیادی کمک کرده تا ایده های خود را ترسیم کنند و ایده های موجود را به روشی بهتر به خاطر بسپارند. نقشه های ذهنی که عمدتاً بر روی مفهوم تداعی و ارتباطات منطقی کار می کنند، به کودک شما کمک می کنند تا کل مطالب را در شبکه ای تجسم کند که مسیری را از یک مفهوم به مفهوم دیگر تشکیل می دهد. این به ایجاد یک فرآیند فکری شفاف کمک می کند که می تواند در زمانی که مطالب یا مفهوم نیاز به یادآوری دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

5. نمونه های خود را ایجاد کنید

بیشتر کتاب‌های درسی یا عناصر آموزشی همراه با مثال‌هایی هستند تا به درک چگونگی کاربرد این مفهوم در زندگی واقعی کمک کنند. وقتی فرزندتان آن را فهمید، از او بخواهید که نمونه ای از خودش بیاورد. اگر در توضیح کلمه به کلمه مشکل دارد به او اجازه دهید از مثال هایی برای معرفی یا آموزش مفهوم به شما استفاده کند.

6. از وسایل کمک بصری استفاده کنید

ترکیب کلمات کلیدی مناسب و عناوین مهم برای فلش کارت ها می تواند به کودک شما در یادآوری سریع اطلاعات کمک کند. و این کمک های بصری فقط یک پله برای ادامه مسیر بی وقفه هستند.

7. فعالانه یاد بگیرید

لازم نیست یادگیری و حفظ کردن به زمان مطالعه خاصی محدود شود. در عصرها یا صرفاً پس از دیدن چیزهای جالب در تلویزیون، با کودک خود در بحث درباره مفاهیم متعدد با او مشارکت کنید. اتصال مفاهیم متفاوت به یکدیگر برای دیدن تصویر بزرگتر به تفکر انتقادی کمک می کند.

8. یادگیری را به محیط های مختلف ببرید

لازم نیست همه یادگیری ها از طریق مواد مطالعه یا عناصر یادگیری اتفاق بیفتد. اجازه دهید فرزندتان با جنبه های مختلف جهان تعامل داشته باشد و تجربه عملی کسب کند. چیزی در مورد حیوانات یاد می گیرید؟ برو باغ وحش آیا می خواهید در مورد گیاهان به او آموزش دهید، او را به باغی ببرید و بگذارید کاوش کند. برای آموزش تاریخ، او را به موزه ببرید.

9. یادگیری را موزیکال کنید

جنبه های خاصی از سفر مطالعه مستلزم حفظ کردن و یادآوری کلمه به کلمه است. اینها را می توان با ترکیب آنها با یک آهنگ یا یک آهنگ قافیه ساده تر کرد. این اساساً باعث می شود هر دو نیمه مغز با هم کار کنند و یک مفهوم را به خاطر بسپارند، بنابراین ارتباطات عصبی قوی تر و طولانی تر ایجاد می کنند.

10. کنجکاو باشید

هرگز فرزندتان را به خاطر پرسیدن بیش از حد سوال سرزنش نکنید. ماهیت کنجکاو کودک برای رشد، تکامل و القای توانایی جستجوی مفاهیم جدیدتر برای به خاطر سپردن، یادگیری و ایجاد شبکه های عصبی حیاتی است.

والدین می توانند از نکات مختلفی برای بهبود قدرت حافظه در کودکان استفاده کنند و به آنها در جنبه های مختلف یادگیری در مدرسه و حتی خانه کمک کنند. لازم است به فرزندتان زمان بدهید تا به او اجازه دهید با سرعت خودش پیشرفت کند و مطمئن شوید که او را با همسالانش مقایسه نمی کند.

به هر حال، هر کودکی باهوش است و فقط به محیط و محرک مناسب برای تقویت استعداد طبیعی و افزایش آی کیو خود نیاز دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *