مقالات کودک

علت خستگی شدید در کودکان + علائم و درمان

خستگی شدید در کودکان

بچه‌ها نیروگاه‌های انرژی هستند و برای والدین سخت است که با سرعت و هیجان آن‌ها همراهی کنند. آنها در خانه می دوند و بازی می کنند، اما انرژی آنها در شب ثابت می ماند، به ندرت از خستگی شکایت می کنند. اما اگر روزی فرزندتان نزد شما آمد و گفت که احساس خستگی و فرسودگی می کند، ممکن است به دلیل کم خوابی، فعالیت بیش از حد یا حتی بهانه ای برای دوری از تکالیف باشد. با این حال، هنگامی که کودکی از خستگی دائم شکایت می کند، می تواند نشانه ای از خستگی مفرط باشد.

خستگی مفرط چیست؟

خستگی وضعیتی است که در آن کودک شما دائماً خسته است و انرژی لازم برای انجام کارهای روزمره را نیز ندارد. اگر کودک شما حتی پس از استراحت کافی به طور استثنایی خواب آلود است، این نشانه خستگی مفرط است. یک بیماری زمینه ای معمولاً دلیل خستگی مفرط است. تعیین علت خستگی مفرط در کودک بسیار مهم است تا بتواند به موقع درمان های پزشکی مناسب را دریافت کند.

چه چیزی باعث خستگی شدید در کودکان می شود؟

خستگی شدید می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که در زیر به آنها اشاره می شود:

1. تغذیه ضعیف

عادات غذایی ناسالم و خوردن یک رژیم غذایی متنوع و متعادل می تواند باعث بیماری های کمبود و سایر شرایط مانند چاقی دوران کودکی شود که ممکن است منجر به خستگی شدید در کودکان شود.

2. افسردگی و مشکلات روانی

اگر فرزند شما در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می گیرد یا برای درس خواندن مشکل دارد، ممکن است همیشه نزد شما نیاید و مشکلاتش را بگوید. به اشتراک گذاشتن مشکل خود و نگه داشتن چیزها برای خود ممکن است منجر به مشکلات روحی و عاطفی، اضطراب و افسردگی در او شود که باعث خستگی نیز می شود.

3. بیماری قلبی یا کلیوی

اگرچه در کودکان نادر است، قلب ضعیف یا نارسایی کلیه ها باعث خستگی شدید در کودکان می شود.

4. آلرژی

بسیاری از انواع واکنش های آلرژیک باعث می شوند بدن ما مواد شیمیایی آزاد کند که منجر به خستگی شدید می شود. اگر کودک شما به چیزی واکنش آلرژیک نشان داده است، ممکن است احساس خستگی کند.

5. ویروس اپشتین بار

ویروس اپشتین بار باعث بیماری عفونی به نام مونونوکلئوز می شود و یکی از علائم مونونوکلئوز خستگی است. اگر کودک شما همیشه خسته است، احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد. پس هرچه زودتر او را نزد پزشک ببرید.

6. کم خونی

کمبود آهن در بدن باعث کم خونی می شود که در آن کمبود هموگلوبین در خون برای حمل اکسیژن به سلول های بدن وجود دارد. این می تواند فرزند شما را رنگ پریده و خسته کند.

7. سبک زندگی کم تحرک

سبک زندگی کم تحرک بدون هیچ گونه فعالیت بدنی می تواند کودک را بی حال و خسته کند.

8. کمبود خواب / اختلالات خواب

اگر کودک شما خیلی دیر شب بیدار می ماند یا به دلیل اختلالات خواب مانند آپنه خواب کودک یا نارکولپسی به اندازه کافی نمی خوابد، می تواند باعث خستگی شدید شود. آیا میدانید: نوزادان و کودکان چقدر به خواب نیاز دارند؟ پیشنهاد میکنیم این مقاله را حتما مطالعه کنید.

9. عفونت ها

عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا نیز باعث خستگی در کودکان می شود. چندین عفونت مانند دنگی و هپاتیت می توانند هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشند و منجر به خستگی شدید می شوند.

10. انواع خاصی از اختلالات ایمنی

اختلالات سیستم ایمنی بدن می تواند باعث خستگی مفرط در کودکان شود.

11. کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید بیماری است که در آن میزان هورمون تیروئید تولید شده توسط غده تیروئید بسیار کم است. هورمون تیروئید برای کنترل عضلات، عملکردهای گوارشی و قلب، کنترل خلق و خو، حفظ استخوان و رشد مغز ضروری است. کم کاری تیروئید باعث خستگی مفرط در کودکان می شود.

12. بیماری مزمن

بیماری‌های مزمن مانند آسم، دیابت یا فیبروز کیستیک می‌توانند باعث خستگی مفرط در کودکان شوند. این زمانی اتفاق می افتد که بیماری ها با درمان پزشکی یا با تغییر رژیم غذایی کنترل نمی شوند.

13. سرطان

اگرچه سرطان در کودکان نادر است، اما یکی از علائم اولیه احتمالی خستگی شدید است. از این رو، توصیه می شود در صورتی که این علامت برای مدت طولانی ادامه داشت، کودک خود را نزد پزشک ببرید.

14. عوارض جانبی داروها

چندین دارو عوارض جانبی مانند خستگی شدید و خواب آلودگی دارند. اینها شامل شربت های سرفه و داروهای آلرژی است. دادن داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا به کودکان نیز ممکن است باعث خواب آلودگی و خستگی آنها شود.

15. مشکلات غده فوق کلیوی

غدد فوق کلیوی در بدن ما چندین هورمون تولید می کنند که به ما در مدیریت استرس در زندگی روزمره کمک می کند. اگر غدد فوق کلیوی کودک به درستی کار نکند، ممکن است منجر به خستگی آدرنال شود. خستگی آدرنال با خستگی شدید، ناتوانی در تفکر واضح (مه آلود) و استرس مشخص می شود.

16. خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن در کودکان خستگی شدیدی است که بیش از شش ماه طول می کشد. با علائمی شبیه به علائم آنفولانزا شروع می شود. اگر تمام علل دیگر خستگی شدید رد شوند، پزشک ممکن است آن را به عنوان سندرم خستگی مزمن تشخیص دهد.

علائم خستگی شدید در کودکان

علائم مختلفی که مشخصه خستگی مفرط در کودکان است در زیر ذکر شده است:

 1. خمیازه های مداوم
 2. همیشه احساس خواب آلودگی شدید
 3. بی حالی
 4. بی علاقگی به هرگونه فعالیت بدنی یا بازی
 5. درد مفاصل و عضلات
 6. مه گرفتگی و مشکلات حافظه
 7. غدد لنفاوی متورم در ناحیه گردن

جدای از اینها، خستگی شدید همراه با کاهش وزن، خونریزی بینی، از دست دادن اشتها، سردرد، توده ها یا تحریف بینایی می تواند علامت هشدار دهنده سرطان خون باشد.

نحوه درمان خستگی مفرط در کودکان

به منظور درمان خستگی مفرط، متخصص اطفال کودک شما علت اصلی خستگی را تعیین می کند. تنها در این صورت است که کودک شما با تجویز داروی مناسب یا تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی درمان می شود. در اینجا نحوه درمان خستگی مفرط آمده است:

1. تغییر دارو

برای اختلال خواب مانند نارکولپسی، پزشک داروهای حاوی مهارکننده های سروتونین را تجویز می کند. این کار باعث می شود کودک در طول روز نخوابد. اگر آلرژی یا داروهای سرفه کودک باعث خستگی شدید شود، پزشک دارو یا دوز را تغییر می‌دهد.

2. روال خواب مناسب

مهم ترین درمان برای خستگی مفرط یک روال خواب سالم است. کودک شما باید حداقل 8 تا 10 ساعت هر شب بخوابد. برای اطمینان از اینکه او استراحت لازم را دارد، یک برنامه زمان خواب ثابت برای او تعیین کنید. این بدان معناست که هیچ وسیله ای قبل از خواب وجود ندارد، وعده های غذایی سنگین تا 2 ساعت قبل از خواب وجود ندارد و اتاق خوابی آرام و کم نور است.

3. ورزش منظم و قرار گرفتن در معرض نور خورشید

ورزش فقط برای بزرگسالان مهم نیست. برای بچه ها هم به همان اندازه مهم است! اگر می خواهید فرزندتان سالم و فعال باشد، مطمئن شوید که او به طور منظم ورزش می کند و هر روز به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار می گیرد. این کار او را پرانرژی نگه می دارد و هیچ نشانه ای از خستگی از خود نشان نمی دهد.

چه زمانی باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کرد

در شرایط زیر باید کودک خود را نزد پزشک اطفال ببرید:

 • اگر خستگی مفرط بر تحصیل و زندگی روزمره فرزندتان تأثیر می گذارد.
 • اگر کودک شما پس از مصرف داروهای تجویزی دچار خستگی شدید می شود.
 • اگر خستگی شدید بیش از یک هفته طول بکشد.
 • اگر خستگی شدید با علائمی مانند کاهش وزن، خونریزی بینی، از دست دادن اشتها، سردرد، توده یا تحریف بینایی همراه باشد.

نکات مهم

در اینجا مواردی وجود دارد که باید به عنوان والدین برای مقابله با خستگی و خستگی مفرط در کودک خود از آنها آگاه باشید:

 • جهش رشد می تواند باعث خستگی شدید شود.
 • گاهی اوقات، کودکان ممکن است برای اجتناب از کارهایی که دوست ندارند، وانمود کنند که خسته هستند. ابتدا علت اصلی را پیدا کنید.
 • برای جلوگیری از خستگی مفرط، یک برنامه خواب مناسب، رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم برای کودک خود تنظیم کنید.

خستگی مفرط در بیشتر موارد ناشی از تلاش و خواب ناکافی است و نه بیماری های جدی. استراحت زیاد و غذای مغذی این مشکل را حل می کند. عجله به نتیجه گیری افراطی نکنید. اگر این وضعیت ادامه داشت، با یک متخصص اطفال مشورت کنید، که می تواند بهترین درمان را پیشنهاد کند!

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *