مقالات کودک

دیسگرافی در کودکان

دیسگرافی در کودکان

در حالی که برخی از کودکان استعداد بیشتری در نوشتن دارند، اکثر آنها متوسط هستند و می توانند افکار خود را به شیوه ای منسجم بنویسند. اما پس از آن کسانی هستند که به نظر می رسد حتی در انجام این کار نیز مشکل زیادی دارند. این کودکان ممکن است از چیزی به نام دیسگرافی رنج ببرند.

دیسگرافیا چیست؟

دیسگرافی را می توان به عنوان یک ناتوانی یادگیری توصیف کرد که در آن کودکان در نوشتن و گاهی اوقات در سایر مهارت های حرکتی ظریف مشکل دارند. دیسگرافی و ADHD اغلب با هم همراه هستند، اما می تواند یک ناتوانی مستقل نیز باشد. دیسگرافیا “اختلال یادگیری خاص با اختلال در نوشتن” نیز نامیده می شود.

انواع دیسگرافی در کودکان

دیسگرافی انواع مختلفی دارد و اکثر کودکان بیش از یک نوع از آن را دارند. در اینجا پنج نوع دیسگرافی وجود دارد:

1. دیسگرافی حرکتی

در این نوع دیسگرافی، دست خط اغلب ناخوانا است زیرا کودک نمی تواند مداد را به درستی در دست بگیرد.

2. نارساخوانی

کودکان مبتلا به نارساخوانی نارساخوانی اغلب قادر به کپی کردن مناسب هستند، اما نوشتن خود به خودی آنها کاملا ناخوانا است و املای آنها خوب نیست.

3. نارسایی واژگانی

این نوع در کودکان بسیار نادر است و زمانی دیده می شود که کودک بتواند املا کند، اما آنها بیشتر به الگوهای استاندارد صدا به حرف متکی هستند.

4. نارسایی فاصله ای

اگر کودک مفهوم فضا (فاصله) را درک نکند و در نوشتن روی خطوط و فاصله بین کلمات مشکل داشته باشد، گفته می شود که او دچار نارسایی فضایی است. کارهای نوشتاری و کپی شده خودجوش آنها ناخوانا است، اما املای آنها معمولاً عادی است.

5. نارساخوانی واجی

نارسایی واج شناختی به ناتوانی در املای کلمات ناآشنا و کلمات نامنظم آوایی گفته می شود. کودکان مبتلا به این نوع دیسگرافی قادر به به خاطر سپردن واج ها و استفاده صحیح از آنها در نوشتن نیستند.

علت دیسگرافی دوران کودکی

مهم است که بفهمیم چه چیزی باعث دیسگرافی در کودکان می شود تا بتوان با آنها کار کرد و به آنها کمک کرد. در اینجا برخی از دلایل نارسایی نگاری دوران کودکی آورده شده است:

 • مهارت های حرکتی ظریف توسعه نیافته
 • ناتوانی در پردازش بصری صحیح حروف و کلمات
 • ضربه مغزی
 • تصاویر ذهنی متعدد
 • آموزش ناکافی

علائم دیسگرافی در کودکان

اگر مشکوک هستید که فرزندتان دچار دیسگرافی است، مراقب این علائم باشید. در اینجا مهمترین علائم دیسگرافی وجود دارد:

 • ناتوانی در بیان افکار خود بر روی کاغذ
 • دست خط درهم یا ناخوانا
 • گرفتن نامناسب و محکم روی مداد و وضعیت بدن نامناسب
 • در فاصله بین کلمات و شکل دادن به شکل حروف مشکل دارد
 • قادر به توجه مناسب نیست
 • هنگام تلاش برای سازماندهی کلمات از چپ به راست کمی مشکل دارد
 • برای ماندن در حاشیه مشکل دارد
 • با سایر مهارت های حرکتی ظریف مانند نگه داشتن چنگال، بستن بند کفش یا بستن دکمه ها مشکل دارد.
 • ناتوانی در املای صحیح و گاهی اوقات حروف بزرگ و کوچک را با هم مخلوط می کند
 • نمی توانید مداد را به درستی نگه دارید یا از قیچی به روش صحیح استفاده کنید
 • از نوشتن اجتناب می کند
 • جملات ناقص می نویسد

چه زمانی دیسگرافیا علائم خود را نشان می دهد؟

از آنجایی که دیسگرافی به ناتوانی در نوشتن صحیح مربوط می شود، بیشتر والدین و معلمان ممکن است متوجه این علائم شوند که کودک مورد نظر باید شروع به نوشتن تکالیف در مدرسه کند. در حالی که همه کودکان با ناهماهنگی در مهارت های نوشتاری خود شروع می کنند، به زودی آن را حل می کنند. اگر کودک شما نمی تواند به نوشتن عادت کند و علائم بالا را برای مدت طولانی تری نسبت به منحنی یادگیری طبیعی که اکثر کودکان نیاز دارند نشان می دهد، ممکن است کودک شما نشانه هایی از دیسگرافی را نشان دهد.

دیسگرافیا چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید که کودک شما علائم دیسگرافی را نشان می دهد، به دنبال مشاوره از یک روانشناس یا یک متخصص مغز و اعصاب باشید زیرا آنها واجد شرایط تشخیص دیسگرافی هستند. پزشک به اطلاعات زمینه ای در مورد سابقه خانوادگی کودک، نقاط عطف رشد و برخی از سابقه تحصیلی که شامل نوشتن نمونه هایی از کودک شما می شود، نیاز دارد. فرزند شما همچنین باید از طریق آزمون دیسگرافی که شامل برخی فعالیت‌ها می‌شود، انجام شود که در آن ارزیاب می‌تواند مهارت‌های حرکتی ظریف، هوش و پیشرفت تحصیلی او را ارزیابی کند. شکل‌گیری حروف و سایر انواع اختلالات حرکتی مرتبط با حرکت را می‌توان در سن شش سالگی تشخیص داد، اما بیشتر آنها منتظر می‌مانند تا کودک به حدود نه سالگی برسد و تشخیص مناسب بدهد، زیرا “آزمون زبان نوشتاری” فقط قابل انجام است. توسط کودکانی که بیشتر به اشکال پیچیده نوشتن عادت دارند.

درمان دیسگرافی در کودکان

دیسگرافیا هیچ درمانی ندارد، بنابراین، درمان از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. همچنین اگر کودک هر نوع ناتوانی یادگیری دیگری یا هر نوع مشکل سلامتی داشته باشد، متفاوت خواهد بود. در اینجا چند راه وجود دارد که از طریق آنها می توان دیسگرافی در کودکان را درمان کرد:

تمرینات نوشتن دیسگرافی خاصی وجود ندارد، اما تکنیک های آموزشی خاصی وجود دارد که می تواند کمک کند. از آنجایی که بسیاری از کودکان مبتلا به نارسا نویسی نیز نارساخوانی دارند، ممکن است نیاز داشته باشند که روی مهارت های خواندنی اولیه مانند رمزگشایی کار کنند تا بتوانند بهتر بنویسند. به ویژه در کمک به کودکان در املای آنها اهمیت دارد. برای این منظور، الگوهای هجا، روابط حروف و صدا، و روابط بین معانی و گروه بندی حروف باید به خوبی برای آنها توضیح داده شود.

کسانی که با مهارت های حرکتی مورد نیاز برای نوشتن مبارزه می کنند، می توانند تحت کاردرمانی قرار گیرند. در اینجا، درمانگران روی قدرت دست و هماهنگی حرکتی ظریفی که کودک برای توانایی نوشتن به آن نیاز دارد، کار می کنند. آنها همچنین به کودکان کمک می کنند یاد بگیرند که چگونه بازوی خود را به درستی قرار دهند و چگونه بدن خود را نگه دارند.

به منظور کمک به کودکان با سایر مشکلات مربوط به نوشتن، درمان آموزشی معجزه خواهد کرد. در اینجا آنها یاد خواهند گرفت که چگونه با نوشتن نقاط ضعف خود را برطرف کنند و می توانند به کودکان در تعیین اهداف معقول و قابل دستیابی برای نوشتن کمک کنند و همچنین می توانند به آنها یاد دهند که چگونه پیشرفت خود را با ابزارهای بصری پیگیری کنند. این به کودکان کمک می کند تا تکالیف نوشتاری را با کمترین ناراحتی ممکن انجام دهند.

والدین برای بهبود نوشتن و کاهش درد فرزندشان چه کاری می توانند انجام دهند؟

نوشتن برای کودکان مبتلا به دیسگرافی می تواند از نظر عاطفی بسیار استرس زا باشد، به همین دلیل است که آنها سعی می کنند تا آنجا که می توانند از آن اجتناب کنند. اگر برای تمرین چند چیز با فرزندتان وقت بگذارید، می‌توانید به او کمک کنید تا بسیاری از دردهای غیرضروری را از تلاش‌هایش برای نوشتن دور کند. در اینجا چند نکته داریم که به شما کمک می کند:

1. کاغذ را تغییر دهید

سعی کنید کاغذ خط دار را با کاغذ گراف جایگزین کنید تا هر حرف بلوک یا فاصله خودش را بگیرد و به او بیاموزید که یک بلوک خالی بین کلمات بگذارد.

2. ابزار را تغییر دهید

کودکان مبتلا به دیسگرافی به طور طبیعی نمی توانند خودکار یا مداد را به آرامی در دست بگیرند، بنابراین اگر چیز ظریفی برای کار به آنها بدهید، آنها را تشویق می کند که از یک دستگیره سبک استفاده کنند. می‌توانید برای سرگرم‌تر کردن کارها، یک قلم و جوهر پردار برای فرزندتان تهیه کنید، یا اگر در دسترس نیست، همیشه می‌توانید او را تشویق کنید که با گچ روی تخته یا تخته سنگ بنویسد. حتی برخی از دستگیره های مداد دیسگرافی وجود دارد که برای کمک به کودک شما برای گرفتن بهتر مداد خود ساخته شده اند.

3. آموزش تایپ

تایپ کردن برای کودکان مبتلا به دیسگرافی بسیار آسان تر از نوشتن است، بنابراین آموزش تایپ کردن به او استرس زیادی را از بین می برد و به او اجازه می دهد افکار خود را به صورت نوشتاری بسیار بهتر بیان کند.

4. ایجاد حافظه عضلانی

برای کودکان مبتلا به دیسگرافی، مهارت‌های حرکتی ظریف می‌تواند مشکل‌ساز باشد، بنابراین از کودکتان بخواهید از سه انگشتی که برای نوشتن استفاده می‌کند، برای بالا و پایین رفتن یک چاپستیک استفاده کند. با تبدیل آن به بازی و دادن پاداش به او برای کاری که به خوبی انجام داده است، آن را برای او سرگرم کننده کنید.

5. تمرینات چندحسی

از کودک خود بخواهید در شن یا رنگ بازی کند و از او بخواهید با انگشتانش کلماتی را بسازد. زبان آموزان لامسه قادر خواهند بود با احساس حروف، خاطراتی از آنها ایجاد کنند.

6. صحبت کنید و بنویسید

فرزندتان را تشویق کنید که ابتدا کلمه را با صدای بلند بگوید و سپس آن را یادداشت کند. این به او کمک می کند تا تمرکز کند و تلاش های خود را پیگیری کند زیرا بخش های مختلف مغز را درگیر می کند.

7. دیکته

به کودکانی که مهارت های شفاهی خوبی دارند می توان یک ضبط صوت داد و تشویق کرد که ابتدا افکار خود را ضبط کنند و سپس در حین گوش دادن آن را یادداشت کنند. این کار کار را برای آنها آسان تر می کند زیرا آنها نیازی به تمرکز بر روی تشکیل جملات یا دستور زبان خود ندارند و می توانند صرفاً روی کلمه سازی خود تمرکز کنند.

8. دریل های تشکیل نامه

مشکل رایجی که کودکان مبتلا به دیسگرافی دارند شروع کلمات از پایین به بالا است. به آنها بیاموزید که حروف را به طور مداوم از بالا و نه از پایین تشکیل دهند. لازم نیست حروف کامل باشند، اما باید هماهنگ باشند.

چه زمانی نگران باشیم

اگر کوچولوی شما تمام تلاش خود را می کند اما به نظر می رسد هنوز قادر به نوشتن نیست و از فکر هر نوع فعالیت نوشتاری مضطرب می شود، ممکن است بخواهید به دنبال ارزیابی باشید و ببینید آیا کودک شما دچار اختلال نگارشی است یا خیر. . برخی از کودکان ممکن است کمی بیشتر از آنچه شما می توانید در خانه به آنها بدهید نیاز به کمک داشته باشند. یک متخصص می تواند درمان را بیشتر از حد شما انجام دهد و می تواند علت اصلی مشکل را شناسایی کند.

اگرچه ممکن است هم برای کودک و هم برای والدین خسته کننده باشد، اما مهم است که اجازه ندهید فرزندتان اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. اگر تلاش‌های شما برای کمک به بهبود فرزندتان در خانه نتیجه نداد، از درخواست کمک نترسید، زیرا آینده فرزندتان به این بستگی دارد که بتواند به توانایی‌هایش اعتماد کافی داشته باشد. با هم می توانید بر این مشکل غلبه کنید.

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *