مقالات کودک

بیماری سلیاک در کودکان

سلیاک در کودکان

بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی است که هم بزرگسالان و هم کودکان را مبتلا می کند و در نتیجه عدم تحمل مواد غذایی حاوی گلوتن ایجاد می شود. گلوتن پروتئین پیچیده ای است که در برخی مواد غذایی مانند جو، چاودار، جو و گندم یافت می شود.

مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن به روده کوچک آسیب می رساند. مواد مغذی موجود در غذای هضم شده از طریق برآمدگی های انگشتی شکل به نام پرزهای روی دیواره های داخلی روده کوچک جذب جریان خون می شوند. اینها ساختارهای میکروسکوپی بسیار کوچکی هستند که در جذب انتخابی مواد مغذی به بدن حیاتی هستند. در یک کودک مبتلا به بیماری سلیاک، گلوتن موجود در غذا به عنوان یک مهاجم بالقوه در نظر گرفته می شود و بدن به پرزهای روده کوچک حمله می کند. پرزها در این فرآیند از بین می روند که منجر به از بین رفتن سطح جذب روده می شود. این امر تا حد زیادی مانع جذب سایر مواد مغذی ضروری می شود و علائم مختلف بیماری سلیاک را نشان می دهد.

 

بیماری سلیاک کودکان چیست؟

بیماری سلیاک اطفال حساسیت کودکان خردسال به گلوتن است، پروتئین پیچیده ای که در برخی غذاها وجود دارد. این می تواند در هر سنی از کودک، درست پس از اولین مصرف غذای حاوی گلوتن یا پس از مدتی رخ دهد. شناسایی یک مورد بیماری سلیاک در کودکان دشوار است و بسیاری از والدین از این بیماری و علائم آن آگاهی ندارند. سوءتغذیه، افزایش وزن ضعیف، کوتاهی قد، اسهال مزمن، استفراغ، بی اشتهایی، کم خونی، وجود گلبول های چربی یا کربوهیدرات ها در مدفوع و در نتیجه باعث رشد ضعیف در کودکان به دلیل کمبود مواد مغذی ضروری می شود. بنابراین تشخیص زودهنگام آن در کودکان در حال رشد بسیار حیاتی است.

علل بیماری سلیاک در دوران کودکی

بیماری سلیاک ارثی است و از والدین به فرزندان منتقل می شود. خطر وقوع در دوقلوهای همسان 100 درصد است، به طور کلی بروز آن مشخص نیست. این می تواند در هر زمانی در طول زندگی کودک خود را نشان دهد. ممکن است چند ماه پس از تولد، در اولین مورد مصرف غذای گلوتن رخ دهد یا بعداً پس از یک دوره طولانی مصرف گلوتن ظاهر شود. دلیل دقیق تغییر در زمان شروع بیماری ناشناخته است، اما شواهد ثابتی برای اثبات استعداد ژنتیکی این بیماری وجود دارد.

جدای از این، کودکانی که شرایط زیر را دارند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سلیاک هستند:

 • دیابت (نوع I)
 • بیماری خود ایمنی تیروئید
 • سندرم داون
 • سندرم ترنر
 • سندرم ویلیامز
 • درماتیت هرپتی فرمیس.

علائم و نشانه ها

علائم بیماری سلیاک از کودکی به کودک دیگر متفاوت است و اغلب به عنوان یک مشکل جدی مورد توجه قرار نمی گیرد. برخی از کودکان بلافاصله پس از مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن علائمی مانند نفخ، درد در ناحیه شکم و اسهال را تجربه می کنند. اگر این علائم خفیف باشند، به راحتی می توان آنها را نادیده گرفت و معمولاً تشخیص بیماری سلیاک نادیده گرفته می شود. تحریک پذیری نیز یک علامت بسیار رایج در میان کودکان مبتلا به بیماری سلیاک است.

طبق آمار، کودکان مبتلا به بیماری سلیاک علائم مرتبط با معده را با شدت متفاوت نشان می دهند. این علائم ممکن است از چند ساعت تا حتی چند روز یا هفته طول بکشد. همچنین کودکان مبتلا به سلیاک وجود دارند که هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. اما مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن باعث آسیب به روده آنها می شود.

اکثر کودکان مبتلا به بیماری سلیاک یک یا تعدادی از علائم زیر را تجربه می کنند:

 • از دست دادن اشتها و تمایل به اجتناب از برخی مواد غذایی که باعث ناراحتی معده آنها می شود
 • در مقایسه با سایر کودکان هم سن و سال خود، به دلیل عدم تغذیه مناسب، رشد جسمی و ذهنی خود را عقب می اندازند. کودکان مبتلا به سلیاک معمولاً قد کوتاه و وزن بدن کم دارند
 • شکم پف کرده و متورم باعث ناراحتی می شود
 • نقص در مینای دندان
 • درد مفاصل
 • تشنج
 • سردرد و تحریک پذیری مکرر
 • بثورات و برجستگی های پوستی
 • خستگی عمومی
 • یبوست
 • اضطراب و افسردگی
 • کم خونی

کودکان مبتلا به علائم بیماری سلیاک که نشان دهنده سوءتغذیه هستند باید در اولین فرصت با مواد غذایی بدون گلوتن و غنی از تمام مواد مغذی ضروری درمان شوند.

تشخیص

تشخیص بیماری سلیاک معمولاً بسیار مشکل است و اغلب اوقات به اشتباه تشخیص داده می شود. اگر شما یا پزشکتان به بیماری سلیاک در فرزندتان مشکوک هستید، باید آزمایش خون را برای تایید آن انتخاب کنید. این تست های تشخیصی برای کودکان بدون علامت با سابقه خانوادگی بیماری سلیاک نیز توصیه می شود.

آزمایش‌های خونی که در حال حاضر برای آزمایش بیماری سلیاک در دسترس هستند، سطوح بالایی از آنتی‌بادی‌های خاص در خون را بررسی می‌کنند. این آنتی بادی ها توسط بدن علیه گلوتن تولید می شوند. به طور معمول، آنتی بادی هایی مانند IgA (کل)، IgA-tTG (ضد ترانس گلوتامیناز بافتی)، IgA-EMA (آنتی بادی های ضد اندومیزیال) و IgA-AGA برای سطح آنها آزمایش می شوند. پزشک معمولاً IgA کل را آزمایش می کند و سپس بر اساس نتایج، سایر آنتی بادی های خاص را آزمایش می کند. این آزمایش معمولا برای کودکان کمتر از 3 سال انجام نمی شود زیرا احتمال عدم دقت در نتایج وجود دارد. اگر آزمایش برای بیماری سلیاک مثبت باشد، پزشک ممکن است یک روش آندوسکوپی را برای تأیید تشخیص توصیه کند.

آندوسکوپی دستگاه گوارش یک روش ساده و سرپایی برای بررسی دیواره های داخلی روده کوچک از نظر هرگونه آسیب است. پزشک معمولاً یک رژیم غذایی با گلوتن را درست قبل از عمل آندوسکوپی توصیه می کند تا تأیید کند که آیا آسیب ناشی از گلوتن است یا خیر. یک قطعه کوچک از بافت نیز برای بررسی زیر میکروسکوپ برای تخمین میزان آسیب برداشته می شود. عفونت‌های معده، زخم‌ها و سایر آلرژی‌های غذایی نیز گاهی در طی این روش آندوسکوپی شناسایی می‌شوند. هنگامی که نتایج آندوسکوپی تشخیص بیماری سلیاک را نشان می دهد، پزشک بیماری های ثانویه مانند دیابت، بیماری خود ایمنی، تیروئید و پوکی استخوان را غربالگری می کند.

آزمایش ژنتیک روش دیگری برای بررسی بیماری سلیاک، به ویژه در کودکان بدون علامت است. نمونه خون یا سواب باکال از کودک گرفته می شود تا ژن های مرتبط با بیماری را آزمایش کنند. وجود ژن های HLA DQ2 و DQ8 در DNA نشان دهنده احتمال بالای ابتلا یا ابتلا به بیماری سلیاک است. آزمایش ژنتیک یک آزمایش قطعی نیست و فقط نشان دهنده استعداد ژنتیکی کودک به بیماری سلیاک است. آزمایشات فیزیکی بیشتری برای تایید بیماری لازم است.

خطرات و عوارض بیماری سلیاک در کودکان

اگر بیماری سلیاک تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند در درازمدت خطرات جدی برای کودک ایجاد کند.

کمبود مواد مغذی

کودکان مبتلا به بیماری سلیاک که دارای پرزهای آسیب دیده هستند، سیستم جذب مواد مغذی مناسبی ندارند. مواد مغذی موجود در مواد غذایی مصرفی آنها به خون نمی رسد و از این رو در دراز مدت این کودکان دچار کمبود شدید ویتامین و مواد معدنی می شوند.

عدم تحمل لاکتوز

روده کوچک در هضم لاکتوز موجود در شیر و فرآورده های شیر نقش اساسی دارد. هنگامی که روده کوچک در کودکان مبتلا به بیماری سلیاک آسیب می بیند، لاکتوز هضم نمی شود و منجر به عدم تحمل لاکتوز می شود. علائم شامل نفخ، گرفتگی شکم، استفراغ، تشکیل گاز و مدفوع شل است.

شکست در رشد

داشتن رشد آهسته در مقایسه با سایر کودکان هم سن خود به عنوان “شکوفایی در رشد” شناخته می شود. کمبود مواد مغذی ضروری می تواند منجر به کوتاهی قد، وزن کم و تاخیر در مراحل رشد شود.

پوکی استخوان و کمبود کلسیم

این وضعیتی است که به دلیل سطوح پایین کلسیم در بدن رخ می دهد، جایی که تراکم استخوان کم است (استئوپنی) و استخوان ها متخلخل هستند. در کودکان مبتلا به سلیاک، جذب ویتامین D و کلسیم ضعیف است و باعث شکننده شدن استخوان ها می شود. این کودکان معمولاً در مینای دندان نیز مشکل دارند.

کم خونی

کودکان مبتلا به سلیاک نیز از کم خونی رنج می برند که به دلیل جذب ضعیف آهن و/یا به دلیل جذب ضعیف ویتامین B12 است.

افسردگی و اضطراب

کودکان مبتلا به سلیاک به طور مداوم در طول روز تحریک شده و احساس خستگی می کنند. این علائم در صورت عدم درمان می تواند منجر به اضطراب و حتی افسردگی در آنها شود. از نظر بیولوژیکی، مصرف گلوتن منجر به التهاب و متلاشی شدن سد خونی مغزی می شود. این افزایش نفوذپذیری مانع منجر به افسردگی، خستگی و اضطراب می شود.

سرطان

در شرایط شدید، زمانی که بیماری برای مدت طولانی تشخیص داده نشود، حتی می تواند منجر به لنفوم شود. آسیب مداوم به دیواره های روده توسط سیستم خودایمنی بدن می تواند منجر به سرطان شود. با این حال، این در کودکان نادر است.

درمان بیماری سلیاک برای کودکان

درمان بیماران مبتلا به بیماری سلیاک بسیار مهم است، زیرا بدون درمان مناسب، این بیماران ممکن است دچار عوارض بیشتری مانند پوکی استخوان، سرطان و سایر بیماری‌های خودایمنی شوند.

متأسفانه، داروها فقط برای رفع علائم ناشی از بیماری سلیاک و نه خود بیماری در دسترس هستند. تنها راه درمان بیماری سلیاک پیروی از یک رژیم غذایی 100% بدون گلوتن است. این باید در طول زندگی آنها رعایت شود زیرا مصرف گلوتن می تواند علائم را در هر زمانی تحریک کند.

پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای کودکان می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و برای همه افراد مرتبط با کودک مهم است که از شرایط و نیازهای غذایی کودک آگاه باشند. برخی از داروهای موجود در بازار نیز حاوی گلوتن هستند. فرآورده های دارویی حاوی گندم، نشاسته پیش ژلاتینه/تغییر شده، دکسترین، دکسترات و رنگ کارامل احتمالاً حاوی گلوتن هستند و بسیار مهم است که قبل از مصرف آنها با داروساز یا پزشک خود صحبت کنید.

پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای کودکان می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و برای همه افراد مرتبط با کودک مهم است که از شرایط و نیازهای غذایی کودک آگاه باشند. برخی از داروهای موجود در بازار نیز حاوی گلوتن هستند. فرآورده های دارویی حاوی گندم، نشاسته پیش ژلاتینه/تغییر شده، دکسترین، دکسترات و رنگ کارامل احتمالاً حاوی گلوتن هستند و بسیار مهم است که قبل از مصرف آنها با داروساز یا پزشک خود صحبت کنید.

درمان های خانگی موثر برای درمان بیماری سلیاک

به غیر از پیروی از یک رژیم غذایی سخت بدون گلوتن، والدین می توانند از داروهای خانگی زیر نیز استفاده کنند تا این بیماری را تحت کنترل داشته باشند. اگرچه از نظر علمی ثابت نشده است، اما می تواند متغیرهای تسکین علامتی را از بیمار به بیمار دیگر به ارمغان بیاورد.

ماست

مصرف ماست یا هر پروبیوتیک دیگری برای روده مفید است. حاوی گنجینه ای از باکتری های خوب است که به تجزیه مواد مغذی پیچیده غذا کمک می کند و به روده برای جذب بهتر کمک می کند.

مکمل های آنزیمی

مکمل های آنزیمی زیادی در بازار وجود دارد که ادعا می کنند گلوتن را در بدن تجزیه می کنند. شواهد کاملی برای تأیید این واقعیت وجود ندارد و می توان آن را به عنوان مکملی برای هضم بهتر مصرف کرد. برای بیماران مبتلا به بیماری سلیاک، این آنزیم ها برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک استفاده از یک رژیم غذایی طبیعی با گلوتن کامل را ایمن نمی کند، آنها فقط به هضم مقادیر بسیار کم گلوتن در بدن کمک می کنند.

روغن ماهی کاد

روغن ماهی کاد که به صورت قرص موجود است برای افراد مبتلا به سلیاک مفید است و لایه ای محافظ به روده می دهد و آن را از هر گونه آسیب نجات می دهد. هرگونه التهاب مرتبط با مصرف تصادفی گلوتن را می توان با مصرف منظم روغن ماهی تا حدی کاهش داد.

چای گیاهی

چای تهیه شده از علف هرزی به نام دم اسب، اثرات مفیدی بر سیستم گوارشی دارد. به طور کلی التهاب و حساسیت به مواد غذایی حاوی گلوتن را کاهش می دهد.

مصرف گیاهان

عصاره برگ زیتون، گلدن و بابونه از گیاهانی هستند که به عنوان درمان های گیاهی بیماری سلیاک محبوبیت زیادی پیدا می کنند. همه اینها می توانند پاسخ ایمنی بدن را تنظیم کنند. بیماری سلیاک که یک بیماری خودایمنی است با مصرف این گیاهان به طور موثر قابل درمان است.

غذاهای طبیعی

خوردن بیشتر میوه ها و سبزیجات تازه یک راه بسیار ایمن برای مقابله با این بیماری است. غذاهای مصنوعی و فرآوری شده در مقایسه با مواد غذایی طبیعی در دسترس، شانس بالایی برای داشتن گلوتن در آنها دارند.

اقدامات پیشگیرانه

از آنجایی که بیماری سلیاک ارثی است، نمی توان از آن پیشگیری کرد. با این حال، اگر به بیماری سلیاک مبتلا هستید، می توانید از تجربه هر یک از علائم مرتبط با این بیماری جلوگیری کنید.

از مصرف هر گونه غذای حاوی گلوتن به طور کامل خودداری کنید. از مواد غذایی احتمالی حاوی گلوتن آگاه باشید و به طور کامل وجود آنها را در غذای خود بررسی کنید. وقتی بیرون غذا می خورید، از سفارشی کردن ظرف بدون گلوتن خود دریغ نکنید.

قبل از مصرف هر داروی جدیدی با پزشک خود برای وجود اثری از گلوتن در آن مشورت کنید.

برای تسکین روده و همچنین جلوگیری از یبوست، میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر بخورید.

به طور منظم به متخصص تغذیه خود مراجعه کنید و در مورد مواد غذایی که باید از آنها اجتناب کنید مشاوره دریافت کنید.

اگر فرزند شما به بیماری سلیاک مبتلا شده است، مطمئن شوید که وضعیت فرزندتان را به مدرسه اطلاع داده اید و همچنین مواد غذایی که او در طول روز می خورد را پیگیری کنید.

به طور دوره ای وزن، قد و تعادل مواد مغذی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا در مسیر درستی هستید یا خیر.

در عصر امروزی، بیماری سلیاک با گزینه های رژیم غذایی بدون گلوتن گسترده به راحتی قابل کنترل است. آگاهی در مورد حساسیت به گلوتن و نیاز به مکمل رژیم غذایی با نوع مناسب مواد مغذی وجود دارد. با رژیم غذایی مناسب و نظارت، می توان بیماری سلیاک را به طور موثر مدیریت کرد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *