مقالات کودک

پسوریازیس در کودکان

پسوریازیس در کودکان

پسوریازیس یک بیماری پوستی در کودکان است که می‌تواند در سنین پایین بروز کند، اما در بیشتر موارد، تا نوجوانی یا بعد از آن ایجاد نمی شود. می توان آن را با تکه های قرمز رنگ که برآمده و با فلس های نقره ای پوشانده شده اند شناسایی کرد. این به دلیل رشد سریع سلول‌های پوستی است که سریع‌تر از حد معمول ساخته شده و می‌ریزند. پسوریازیس در زانوها و آرنج ها ظاهر می شود اما ممکن است به نواحی دیگر مانند زیر بغل، نزدیک پایین و پشت زانو گسترش یابد.

به‌ویژه اگر کودک شما آموزش دستشویی رفتن ندیده باشد. پسوریازیس در ناحیه پوشک برای نوزادان ظاهر می شود، اما می تواند روی صورت، سینه، معده و پوست سر نیز ظاهر شود و به راحتی با شوره سر شدید اشتباه گرفته می شود. این مقاله به شما کمک می کند تا متوجه شوید که این وضعیت چیست، علت آن و غیره.

 

شایع ترین نوع پسوریازیس در کودکان کدام است؟

پسوریازیس اطفال یک بیماری پوستی نادر و التهابی است که کودکان را به دو شکل تحت تاثیر قرار می دهد. آن ها هستند:

پسوریازیس پلاکی: این شایع ترین نوع پسوریازیس در کودکان است. روی زانوها، پوست سر، آرنج ها و قسمت پایین کمر به صورت خراش هایی که با پوسته های پوسته پوسته و سفید نقره ای پوشیده شده اند ظاهر می شود.

پسوریازیس روده ای: این نوع در بین کودکان شایع تر از بزرگسالان است. به اندازه پسوریازیس پلاکی ضخیم یا پوسته پوسته نیست، اما بر روی پوست به صورت پارگی های کوچک و نقطه مانند روی پاها و بازوها ظاهر می شود.

موارد خفیف، متوسط و شدید پسوریازیس وجود دارد. آنهایی که خفیف هستند فقط چند بثورات دارند. موارد متوسط 3 تا 10 درصد از بدن را پوشش می دهند و شدیدترین موارد 10 درصد یا بیشتر از بدن را در بر می گیرند و برخی موارد کل بدن را در بر می گیرند.

بیایید نگاهی به برخی از اشکال دیگر پسوریازیس بیندازیم که در این دو دسته قرار می گیرند.

انواع پسوریازیس در کودکان

در اینجا انواع مختلف پسوریازیس که می تواند کودکان را تحت تاثیر قرار دهد، آورده شده است.

پسوریازیس پوست سر: پسوریازیس پوست سر باعث ایجاد لکه هایی از پوست زرد مایل به سفید یا پوسته پوسته شدن پوست سر، پهلوها و پشت گوش ها می شود. آنها همچنین می توانند خارش و قرمز باشند. تکه های بزرگ، دایره ای و خشن را می توان به صورت تصادفی روی پوست سر پیدا کرد.

پسوریازیس حاد روده ای: این علائم کوچک و لکه مانند روی پوست هستند. این پلاک‌ها ریزتر و نازک‌تر از پلاک‌های معمولی هستند. در بزرگسالان کمتر و در کودکان شایع تر است. کمتر از ۲ درصد افراد از این نوع پسوریازیس رنج می برند.

پسوریازیس خمشی: در غیر این صورت به عنوان پسوریازیس معکوس شناخته می شود، به اندازه انواع دیگر قابل توجه نیست، اما همچنان به اندازه سایرین دردناک است. این یک بثورات براق و صاف بر روی چین های پوست به جای تشکیل پلاک است. این نادر است و همراه با انواع دیگر پسوریازیس مانند پسوریازیس پلاک مزمن است.

پسوریازیس پلاک مزمن: حدود 90 درصد موارد پسوریازیس پسوریازیس پلاکی است. حتی در بین کودکان نیز بسیار رایج است.

پسوریازیس ناخن: به آن دیستروفی ناخن پسوریاتیک نیز می گویند و ناخن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. به ندرت به تنهایی رخ می دهد و معمولاً به دنبال شرایط پسوریاتیک موجود مانند آرتریت پسوریاتیک یا پسوریازیس پلاکی است. این در داخل ناخن رخ می دهد و می تواند ناخن های دیگر روی دست ها را آلوده کند.

پسوریازیس حساس به نور: این یک نوع نادر پسوریازیس است که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا به دلیل فوران نور چند شکل ایجاد می شود. با دور نگه داشتن کودک از نور خورشید می توان از آن جلوگیری کرد.

علت پسوریازیس در کودکان

در اینجا برخی از علل پسوریازیس در کودکان آورده شده است:

یک کودک ممکن است به دلایل ارثی از پسوریازیس رنج ببرد زیرا ژن ها نقش حیاتی دارند.

از هر سه نفر، یک نفر مبتلا به پسوریازیس، یکی از بستگان، مرده یا زنده مبتلا به پسوریازیس دارد.

حتی اگر یکی از والدین مبتلا به پسوریازیس باشد، احتمال 15 درصد وجود دارد که کودک نیز به این بیماری مبتلا شود.

از آنجایی که از نسل‌ها می‌گذرد، اگر والدین پسوریازیس نداشته باشند، فرزندان و خواهران و برادرانشان 20 درصد شانس ابتلا به این بیماری را دارند.

علائم و نشانه های پسوریازیس

علائم و نشانه های پسوریازیس بسته به نوع پسوریازیس شما متفاوت است. علائم پسوریازیس در کودکان عبارتند از:

 • پلاک های پوست قرمز، پوشیده شده با فلس های نقره ای رنگ و شل.
 • درد و خارش که منجر به ترک و خونریزی پوست می شود.
 • در موارد شدید، پلاک ها گسترش می یابند و به یکدیگر ادغام می شوند و در مناطق وسیعی پخش می شوند.
 • ناخن های دست و پا تغییر رنگ داده اند. آنها خرد می شوند و از بستر ناخن جدا می شوند.
 • پلاک پوسته‌دار و شوره‌مانند روی پوست سر.
 • خونریزی زمانی که پوست خراشیده می شود.
 • آرتریت پسوریاتیک با تورم مفاصل همراه است و باعث درد می شود.
 • ۳۰ درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند نیز از آرتریت پسوریاتیک رنج می برند.

اگر می‌پرسید پسوریازیس دوران کودکی چگونه است، به علائم زیر توجه کنید.

پسوریازیس دوران کودکی چگونه است؟

 1. علائم پسوریازیس در کودکان شامل تغییر رنگ و سوراخ شدن ناخن ها است.
 2. پوسته پوسته شدن شدید پوست.
 3. درماتیت پوشکی یا پلاک های مشابه پسوریازیس بزرگسالان در ناحیه کشاله ران.
 4. پسوریازیس در نوزادان غیر معمول است، اما ناشنیده نیست. مشاهده دقیق برای شناسایی بیماری لازم است.

آیا پسوریازیس در کودکان شایع است؟

پسوریازیس در کودکان می تواند منجر به آسیب های روانی قابل توجهی در دوران رشد آنها شود. مطالعات نشان می دهد که سالانه بیش از 20000 کودک در ایالات متحده به پسوریازیس مبتلا می شوند. حدود 0.7 درصد از کودکان در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. از هر 10 کودک یک نفر تا سن ده سالگی به پسوریازیس مبتلا می شود. درمان فوری پسوریازیس دوران کودکی بسیار مهم است زیرا شرایط پوستی ممکن است دردناک و ناراحت کننده باشد. آنها همچنین ممکن است کودک شما را مضطرب، نگران یا غمگین کنند. پسوریازیس به مرور زمان به قلب آسیب می رساند.

این می تواند منجر به تغییرات ناسالم در چربی خون، فشار خون و سطح انسولین شود. وقتی همه اینها با هم اتفاق بیفتند، به آن سندرم متابولیک می گویند. این با دیابت و مشکلات قلبی مرتبط است. مشاهده شده است که کودکان مبتلا به پسوریازیس در معرض خطر بیشتری برای چاقی هستند که منجر به مشکلات قلبی می شود.

آیا پسوریازیس دردناک است؟

پسوریازیس اغلب دردناک و خارش دار است. در میان انواع مختلف پسوریازیس، پسوریازیس اریترودرمیک کمترین نوع پسوریازیس است. به شدت دردناک و خارش دار است. این یک نوع شدید پسوریازیس است که باعث قرمزی تقریباً در کل بدن می شود. تهدید کننده زندگی است زیرا می تواند پوست را به صورت ورقه کنده کند.

آیا پسوریازیس در کودکان قابل درمان است؟

اگرچه پسوریازیس قابل درمان نیست، اما می توان آن را از طریق درمان های مختلف مدیریت کرد.

شرایطی که خطر پسوریازیس را در کودکان افزایش می دهد

در حالی که علل دقیق پسوریازیس ناشناخته است، محرک های مختلفی که ممکن است پسوریازیس را تشدید کند به شرح زیر است:

 • عفونت
 • تحریک پوست
 • فشار
 • چاقی
 • هوای سرد

مدیریت محرک ها به کاهش شدت پسوریازیس کمک می کند.

آیا پسوریازیس مسری است؟

پسوریازیس یک التهاب است و مسری نیست. به دلیل عدم آگاهی، مردم می ترسند که عفونت فقط از طریق لمس گسترش یابد، که اینطور نیست. دلیل این تصور غلط این است که آنها فکر می کنند این بیماری به دلیل نوعی ویروس، قارچ یا باکتری ایجاد می شود. با این حال، به دلیل التهاب و مشکلات ناشی از سیستم ایمنی ضعیف ایجاد می شود.

چگونه می توان تشخیص داد که پسوریازیس است یا اگزما؟

پسوریازیس خارش دار است و فرد احتمالاً احساس سوزش و سوزش شدیدی را تجربه می کند. برخی افراد آن را گزش مورچه های آتشین توصیف کرده اند. بسیاری از افراد می توانند اگزما را با پسوریازیس اشتباه بگیرند. اگزما با خارش شدید همراه است. شناخته شده است که مردم آنقدر خراش می دهند که پوستشان خونریزی می کند. اگزما باعث ایجاد پوست ملتهب و قرمز می شود که می تواند پوسته پوسته یا پوسته پوسته شود. ممکن است لکه های ناهموار چرمی را مشاهده کنید که گاهی تیره هستند. همچنین ممکن است در افراد خاصی باعث تورم شود. از بسیاری جهات شبیه پسوریازیس است و ممکن است لکه های قرمز نیز داشته باشید، اما آنها پوسته پوسته و نقره ای هستند و بالا می روند. با بررسی دقیق، متوجه می‌شوید که پوست ملتهب‌تر و ضخیم‌تر از اگزما است.

همچنین، این بیماری های پوستی تمایل دارند نواحی مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهند. پسوریازیس در زانوها، آرنج‌ها، صورت، پوست سر، کمر، کف دست‌ها، کف پا، ناخن‌های دست، ناخن‌های پا، دهان، لب‌ها، گوش‌ها و چین‌های پوستی ظاهر می‌شود. اگزما معمولاً در قسمت‌هایی از بدن که خم می‌شوند، مانند پشت زانو یا آرنج داخلی ظاهر می‌شود. همچنین می توان آن را روی گردن، مچ پا و مچ دست یافت. نوزادان به طور غیرمعمول آن را روی پوست سر، گونه ها، چانه، سینه، پشت، پاها و بازوهای خود می گیرند.

در اینجا عوامل محرک احتمالی اگزما و پسوریازیس وجود دارد:

اگزما معمولاً به دلیل چیزهایی که پوست را تحریک می کند مانند مواد شوینده، صابون ها، مواد ضدعفونی کننده و آب میوه های گوشت یا محصولات ایجاد می شود. چیزهایی که کودک شما به آنها حساسیت دارد باعث اگزما نیز می شود، مانند گرد و غبار، حیوانات خانگی، گرده گل، کپک، شوره سر و برخی غذاها. عفونت، استرس، گرما، تعریق، رطوبت و تغییرات هورمونی نیز باعث ایجاد اگزما می شود. اگزما معمولا در نوزادان و کودکان خردسال رخ می دهد. در بیشتر موارد، با بزرگ شدن کودک، این وضعیت بهبود می یابد. بسیار نادر است که بزرگسالان تحت تأثیر آن قرار گیرند. معمولاً به عنوان یک عارضه جانبی سایر شرایط مانند استرس، تغییرات هورمونی یا بیماری تیروئید مشخص می شود. اگزما با پوست حساس یا پوست خشک همراه است. احتمالاً اعضایی در خانواده خود دارید که به آن مبتلا هستند یا تب یونجه یا آسم دارند.

پسوریازیس به دلیل عفونت، استرس یا به دلیل آسیب به پوست شروع می شود. صدمات ممکن است به دلیل آفتاب سوختگی، خراشیدگی و واکسیناسیون باشد. انواع خاصی از داروها مانند داروهای ضد مالاریا، لیتیوم که معمولاً برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث شعله‌ور شدن آن شوند. معمولا بین 15 تا 35 سالگی ظاهر می شود. اگرچه به ندرت در نوزادان یافت می شود، اما می توانید در سنین دیگر نیز به آن مبتلا شوید. با سایر بیماری های مهم سلامتی مرتبط است. اگر به آن مبتلا هستید، احتمال ابتلا به بیماری قلبی، افسردگی یا دیابت زیاد است.

بیایید نگاهی به چگونگی تشخیص پسوریازیس بیندازیم.

تشخیص پسوریازیس در کودکان

تشخیص پسوریازیس در کودکان از طریق معاینه فیزیکی انجام می شود. پزشکان پوست را بررسی کرده و بر اساس مشاهده نواحی آسیب دیده، تشخیص را انجام می دهند.

 • پلاک ها معمولاً به صورت متقارن توزیع می شوند.
 • آنها به ویژه مناطقی مانند پوست سر، زانوها، آرنج ها و چین های پوستی مانند پشت گوش، کشاله ران و زیر بغل را آلوده می کنند.
 • آنها قرمز، محدود و پوسته پوسته هستند.
 • سابقه پسوریازیس در خانواده وجود دارد.

در موارد شدید، بیوپسی پوست ممکن است لازم باشد تا پسوریازیس با سایر بیماری های پوستی مشابه اشتباه گرفته نشود.

ارزیابی شدت پسوریازیس به انتخاب مناسب ترین روش درمانی کمک می کند. شدت آن را می توان به روش های زیر ارزیابی کرد:

 • محاسبه مساحت سطح بدن درگیر
 • تخمین ناحیه پسوریازیس و شاخص شدت (امتیاز PASI).
 • ارزیابی کیفیت زندگی با کمک پرسشنامه.

یک متخصص پوست خوب می تواند به افراد در مقابله با پسوریازیس شدید کمک کند. نوجوانان و کودکان مبتلا به پسوریازیس به کمک یک متخصص پوست کودکان نیاز دارند. علاوه بر این، مشاوران نیز توصیه می شوند زیرا پسوریازیس می تواند آسیب های اجتماعی و روانی قابل توجهی به کودک وارد کند.

درمان پسوریازیس

اگرچه قابل درمان نیست، اما گزینه های مختلفی برای مدیریت پسوریازیس وجود دارد.

1. درمان موضعی

درمان های موضعی برای درمان پسوریازیس خفیف و متوسط برای همه کودکان مبتلا به پسوریازیس ایده آل هستند.

پزشک ممکن است پمادهایی مانند کلسیپوتریول را برای دو بار در روز روی نواحی آسیب دیده استفاده کند.

کورتیکواستروئیدهای موضعی معمولاً در دوره های کوتاه مدت، بین دو تا سه بار در هفته استفاده می شوند.

پزشک ممکن است ترکیب بتامتازون دی پروپریونات و ژل/پماد کلسیپوتریول و استفاده از آن را یک بار در روز به مدت چهار هفته توصیه کند. در صورت نیاز می توان آن را یک بار برای مدتی بعد استفاده کرد.

دیترانول را می توان برای تسکین فوری استفاده کرد، اما استفاده از آن آسان نیست زیرا می تواند لباس ها را لکه دار کند و پوست را تحریک کند.

قطران زغال سنگ را می توان برای کودکان مبتلا به پسوریازیس استفاده کرد زیرا بر اندام تناسلی یا صورت تأثیر نمی گذارد. برای پسوریازیس پوست سر ایده آل است، اگرچه بوی نامطبوعی دارد.

2. فتوتراپی

نور باند باریک UVB معمولا برای کودکان مبتلا به پسوریازیس، به ویژه برای کودکان بالای 10 سال استفاده می شود. این درمان عالی برای پسوریازیس روده ای و پسوریازیس پلاکی است زیرا بهترین پاسخ را می دهند. یک دوره درمانی مستقر در بیمارستان به طور معمول نیاز دارد که بیمار سه بار در هفته تا 12 هفته در درمان شرکت کند. برخی از بیمارستان ها درمان PUVA و Broadband UVB را ارائه می دهند.

3. متوترکسات

اگر درمان های موضعی و فتوتراپی بهبود رضایت بخشی را نشان نداد، می توان از قرص متوترکسات استفاده کرد. اینها یک بار در هفته تجویز می شوند و مفید بودن آنها ثابت شده است. در درمان بزرگسالان بیشتر از کودکان استفاده می شود. مطالعات موردی مختلف بهبود بالینی قابل توجهی را در میان کودکان دو ساله با تحمل قابل توجه نشان داده است. برای اطمینان از ایمنی، آزمایش خون منظم اجباری است.

4. عوامل بیولوژیکی

عوامل بیولوژیک مانند اینفلیکسیماد داخل وریدی و اتانرسپت زیر جلدی باید فقط به عنوان آخرین راه حل استفاده شوند. می توان از آن برای مقابله با پسوریازیس شدید در کودکانی استفاده کرد که به درمان های دیگر به خوبی پاسخ نداده اند. اگرچه آنها بی خطر هستند، اما عوارض جانبی نامطلوبی مانند عفونت دارند. تنها پس از مشاوره با متخصص پوست به صورت موردی، باید از یک عامل بیولوژیکی استفاده شود.

درمان های خانگی برای درمان پسوریازیس

حتی اگر پسوریازیس قابل درمان نیست، درمان های زیادی برای کاهش و مدیریت علائم وجود دارد.

مکمل های غذایی: طبق گفته بنیاد ملی پسوریازیس، مکمل های غذایی ممکن است به کاهش علائم پسوریازیس از درون کمک کنند. ویتامین D، آلوئه ورا، انگور اورگان، خار مریم و روغن گل مغربی به مدیریت علائم پسوریازیس خفیف کمک می کند. مهم است که به خاطر داشته باشید که مکمل هایی را که با شرایط قبلی شما تداخل دارند، مصرف نکنید.

پیشگیری از خشکی پوست: هوای خانه یا محل کار خود را با کمک یک مرطوب کننده مرطوب نگه دارید. حتی قبل از شروع به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کند. مرطوب‌کننده‌های مخصوص پوست‌های حساس نیز برای انعطاف‌پذیری پوست و جلوگیری از تشکیل پلاک در آن مفید هستند.

از عطرها اجتناب کنید: بیشتر عطرها و صابون ها حاوی رنگ و سایر مواد شیمیایی هستند که ممکن است پوست شما را تحریک کنند. آنها به قیمت التهاب پسوریازیس بوی خوبی را در شما ایجاد می کنند. بهتر است در صورت امکان از چنین محصولاتی اجتناب کنید. همچنین می توانید محصولاتی را انتخاب کنید که دارای برچسب پوست حساس هستند.

رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی نقش مهمی در مدیریت پسوریازیس دارد. حذف تنقلات چرب و گوشت قرمز از رژیم غذایی ممکن است به کاهش شعله ور شدن ناشی از چنین محصولات غذایی کمک کند. ماهی های آب سرد، آجیل، دانه ها و سایر منابع اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل توانایی آنها در کاهش التهاب شناخته شده اند. اینها برای مدیریت علائم پسوریازیس مفید هستند. روغن زیتون همچنین دارای فوایدی است که در صورت استفاده موضعی پوست را تسکین می دهد. سعی کنید بعد از دوش گرفتن، مقداری روغن زیتون روی پوست سر خود ماساژ دهید. به شل شدن پلاک های تحریک کننده کمک می کند.

حمام گرم: در حالی که آب داغ پوست را تحریک می کند، حمام ولرم با نمک اپسوم، شیر، روغن معدنی یا روغن زیتون برای تسکین خارش و نفوذ به پلاک ها و پوسته ها مورد توجه قرار گرفته است. برای مزایای بیشتر، پس از پایان حمام خود را به سرعت مرطوب کنید.

نور درمانی: نور درمانی شامل تابش نور ماوراء بنفش بر روی پوست شما تحت راهنمایی یک پزشک است. این شکل از درمان معمولا به جلسات مکرر و مداوم نیاز دارد. مهم است که به یاد داشته باشید تخت های برنزه نمی توانند جایگزین نور درمانی شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید پسوریازیس را بدتر می کند. بنابراین توصیه می شود این روش را با راهنمایی پزشک خود انجام دهید.

کاهش استرس: بیشتر بیماری های مزمن مانند پسوریازیس می توانند منبع استرس باشند. این اغلب به یک چرخه معیوب تبدیل می شود، جایی که استرس خود علائم پسوریازیس را بدتر می کند. در کنار کاهش استرس تا جایی که ممکن است، سعی کنید از تمرین هایی مانند مدیتیشن و یوگا استفاده کنید که استرس را کاهش می دهد.

کودکان مبتلا به پسوریازیس ممکن است طی چند ماه پس از تشخیص و درمان کاملاً از بین بروند، به خصوص اگر پلاک‌های روده به دلیل عفونت ایجاد شوند. توصیه می شود به خاطر داشته باشید که برخی از کودکان ممکن است به پسوریازیس طولانی مدت پیشرفت کنند. در بسیاری از موارد، این بیماری مادام العمر است. پسوریازیس پلاک بزرگ اولیه به طور معمول به خصوص پایدار است و بنابراین درمان آن چالش برانگیز است. ممکن است منجر به بروز عوارضی مانند آرتریت پسوریاتیک شود. به کودکان مبتلا به پسوریازیس شدید به طور کلی توصیه می شود که به طور منظم ورزش کنند، سبک زندگی سالمی را دنبال کنند و وزن مناسبی داشته باشند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *