مقالات کودک

ژیمناستیک برای کودکان

ژیمناستیک برای کودکان

اگر فکر می کنید ژیمناستیک فقط برای ورزشکاران حرفه ای مناسب است و نه برای کودکان، سخت در اشتباه هستید. بچه ها می توانند با تمرینات ژیمناستیک از فواید بسیاری بهره مند شوند. ورزش های سازمان یافته فرصتی عالی برای رشد جسمی، ذهنی و اجتماعی به کودکان می دهد و ژیمناستیک یکی از این ورزش های هنری است که می تواند به طرق مختلف به کودک شما کمک کند. در ادامه با مزایا و فواید ژیمیناستیک برای کودکان آشنا خواهیم شد.

ژیمناستیک چیست؟

ژیمناستیک یک برنامه تمرینی فراگیر است که قدرت، سرعت، قدرت، هماهنگی، انعطاف پذیری و تعادل را در بر می گیرد. این یک ورزش سخت است که نیاز به پشتکار و مهارت بسیار زیادی دارد. اگرچه توصیه می شود که زودتر شروع کنید، اما بسیاری از کودکان در سنین نوجوانی شروع می کنند و تا دانشگاه ادامه می دهند. تأثیر انضباطی ژیمناستیک فراتر از ورزشگاه و به سبک زندگی کودکان گسترش می یابد.

فواید ژیمناستیک برای کودکان

مزایای زیادی برای این ورزش وجود دارد و برای والدینی که در تعجب هستند که آیا ژیمناستیک برای فرزند من خوب است یا خیر. در اینجا لیستی وجود دارد که مزایای ژیمناستیک برای کودکان را به شما می گوید:

1. برای سلامتی مفید است

شرکت منظم در ژیمناستیک فواید سلامتی برای کودکان در هر سنی دارد. با تمرین منظم، کودکان هماهنگی فیزیکی بسیار خوبی پیدا می‌کنند و سلامت خود را حفظ می‌کنند که در دراز مدت از بیماری‌های قلبی و حتی مشکلات مرتبط با سن مانند تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند.

2. بنیادی برای دو و میدانی ایجاد می کند

تمرینات سخت ژیمناستیک بر تمام جنبه های ورزش از جسمی تا روانی تمرکز دارد. قدرت و انعطاف پذیری را در سطوح فیزیکی ایجاد می کند و به سختی ذهنی کمک می کند که در دو و میدانی ضروری است.

3. ایجاد هماهنگی عالی ذهن و بدن

مزایای ژیمناستیک برای کودکان پیش دبستانی این است که به ایجاد آگاهی فضایی قوی کمک می کند. بر خلاف غیر ژیمناستیک‌ها، کودکانی که به ژیمناستیک می‌روند از عدم تعادل ناگهانی در هر فعالیتی که درگیر می‌شوند مبهوت نمی‌شوند. آنها همچنین می‌توانند این رفلکس‌های اکتسابی را در موقعیت‌های دشوار زندگی روزمره اعمال کنند.

4. روحیه ورزشی را توسعه می دهد

اگرچه ژیمناستیک یک ورزش انفرادی است، اما شامل یک محیط یادگیری گروهی است. این امر باعث ایجاد روحیه ورزشی و روابط مثبت در کودکان می شود زیرا آنها برای همسالان خود تشویق می کنند و در مورد رقابت سالم یاد می گیرند. همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را از طریق تعامل با بزرگسالان و سایر کودکانی که در سطوح مختلف مهارت هستند، تقویت کنند.

5. ایجاد نظم و انضباط

نظم و انضباط همه چیز در ژیمناستیک است. بچه‌ها باید هر هفته یا هر روز برای انجام کارهای خاصی کار را روی حرکات بدنی بگذارند. در این فرآیند، آنها اهمیت تمرکز، فداکاری و سخت کوشی را یاد می گیرند.

6. ایجاد اعتماد به نفس

حس موفقیت حاصل از تسلط بر شاهکارهای فیزیکی، کمک زیادی به ایجاد اعتماد به نفس و احساس عزت نفس در کودکان می کند. همانطور که پیشرفت می کنند، یاد می گیرند که به طور روشمند با چالش های مهم تری مقابله کنند و به اهداف خود برسند. کودکان همچنین یاد می گیرند که با ترس های خود روبرو شوند و آشکارا در مورد آن با مربی صحبت کنند تا راهی برای غلبه بر آن پیدا کنند.

7. به آنها در تعیین اهداف کمک می کند

توانایی های ورزشی را نمی توان یک شبه ساخت. برای تنظیم دقیق ذهن و بدن به تلاش های اختصاصی نیاز دارد. این به معنای یادگیری هدف گذاری و تلاش مداوم برای رسیدن به آنهاست. در این فرآیند، کودکان یاد می گیرند که چگونه استرس را مدیریت کنند و تحت فشار آرام بمانند.

8. ژیمناستیک سرگرم کننده است

همه بچه ها به طور طبیعی عاشق فعالیت هایی هستند که شامل تاب خوردن، غلت خوردن، پرش، تلنگر و سقوط آزاد لحظه ای است. بسیاری از فعالیت ها این نشاط آور نیستند و کودکان به سمت آن کشیده می شوند. کلاس های منظم نیز با ترشح اندورفین یا مواد شیمیایی شاد در مغز، روحیه آنها را بالا نگه می دارد. ژیمناستیک برای یک کودک اوتیستیک یک راه عالی برای بیرون بردن این کودکان برای بازی و معاشرت است.

ژیمناستیک کودکان

چه زمانی کودک باید ژیمناستیک را شروع کند؟

هیچ قانون سخت و سریعی در مورد سن مناسب برای شروع ژیمناستیک وجود ندارد. حتی باشگاه های ورزشی محدودیت سنی سختی ندارند. برخی از آنها برای کودکان 18 ماهه کلاس دارند و برخی از 8 یا 12 سال شروع می شوند.

آیا ژیمناستیک اشکال یا معایبی دارد؟

اگرچه ژیمناستیک بسیار سودمند است، اما مانند همه ورزش‌های سخت، دارای معایبی است. برخی از معایب این ورزش عبارتند از:

1. جراحات

ژیمناستیک به دلیل ماهیت روال‌های فیزیکی درگیر، بیشترین میزان آسیب را در بین تمام ورزش‌هایی که بچه‌ها انجام می‌دهند، دارد.

2. بر آنها تأثیر عاطفی می گذارد

توقع زیاد از والدین، مربیان یا فشار همسالان می‌تواند آسیب‌های عاطفی بر روی کودکان بگذارد، زمانی که آنها قادر به دستیابی به مهارت‌های حرکتی پیشرفته مورد نیاز حتی قبل از آمادگی برای آن نباشند. وقتی نمی توانند انتظارات خود را برآورده کنند، ممکن است احساس ناامیدی کنند و پشت سر بگذارند.

3. تغییر اهداف

وقتی ورزش های سطح بالا به یک شیوه زندگی تبدیل می شود، کودکان دوران کودکی سالمی را که شامل بسیاری از جنبه های دیگر می شود، از دست می دهند. متخصصان اطفال می‌گویند کودکانی که به ورزش‌های سطح بالا علاقه‌مند هستند، اهداف کمتری برای دوران کودکی و بیشتر اهداف بزرگسالی دارند که می‌تواند با شخصیت آنها تداخل داشته باشد.

آشنایی با چند حرکت ابتدایی در ژیمناستیک برای کودکان

مهارت های ژیمناستیک بر روی فعالیت هایی با سطح دشواری صعودی ساخته می شود. در اینجا چند فعالیت عالی برای شروع کودکان وجود دارد:

1. مسیر مانع

این یک بازی گرم کردن عالی برای بچه ها در کلاس ژیمناستیک است.

ژیمیناستیک برای کودکان

چگونه انجام می‌شود؟

ایستگاه های متعددی را در اطراف ورزشگاه راه اندازی کنید. به عنوان مثال، می توانید یک ایستگاه تشک گوه ای را در ابتدا و سپس یک ایستگاه غلتشی قرار دهید. ژیمناستیک ها روال گرم کردن خود را با رول های جلو یا عقب و سپس غلت زدن شروع می کنند.

ایستگاه غلتکی را می توان با ایستگاه های دستی و پل دنبال کرد. ایستگاه های بیشتری را طبق نیاز اضافه کنید.

کلاس را به دو تیم تقسیم کنید. آنها باید تمام ایستگاه ها را به ترتیبی که راه اندازی می کنند تکمیل کنند.

2. روال استعدادها

این یک فعالیت مفرح برای ترویج کار تیمی و خلاقیت است. همچنین به حالت‌سازی کمک می‌کند، که یک تمرین روتین برای تقویت عضلات بازو، ساق پا و مرکزی برای افزایش انعطاف‌پذیری است.

وسایل مورد نیاز

 • هولا هوپ
 • اسب خرک
 • تشک
 • پرتو تعادل
 • موسیقی

ژیمیناستیک برای کودکان

چگونه انجام می‌شود؟

 • کلاس را به پنج تیم تقسیم کنید و فعالیت های زیر را به هر تیم اختصاص دهید
 • در حالت پرتاب، از روی تشک بپرید
 • هاپسکاچ از طریق یک سری هولاهوپ
 • روی اسب طاق زنی و پیاده شدن بپرید
 • از مسیری با مانع بخزید
 • به طرفین یک تیر تعادل بپرید
 • در حالی که ژیمناستیک ها مهارت ها را اجرا می کنند، باید موسیقی شادی آور پخش کنید. وقتی موسیقی را مکث می کنید، آنها باید در موقعیت خود یخ کنند.
 • بعد از هر فریز، ژیمناستیک ها باید موقعیت خود را با فرد سمت چپ عوض کنند و بازی دوباره شروع می شود.

3. تظاهر، اما برای یک روال

لازم نیست تمرینات خسته کننده باشد. به کار بردن کمی خلاقیت آن را سرگرم کننده می کند.

 

چگونه انجام می‌شود؟

ژیمناست های کوچک می توانند خود را به عنوان یک حیوان انتخاب کنند. بگویید اگر همه بچه ها کانگورو بودن را انتخاب کنند، باید به عنوان ورزش در باشگاه بپرند. این تمرین پاهای آنها را قوی تر می کند و سطح استقامت آنها را افزایش می دهد.
به همین ترتیب، اگر یک ژیمناستیک قورباغه بودن را انتخاب کند، باید مانند قورباغه چهار دست و پا بپرد. این باعث ایجاد قدرت و استقامت کلی عضلانی می شود.

4. برچسب جزیره

این بازی برای بهبود چابکی و ایجاد قدرت در لگن، زانو و مچ پا بسیار عالی است.

وسایل مورد نیاز

تشک گوه ای
تشک های تابلویی
پرتو تعادل
تشک فوم

چگونه انجام می‌شود؟

تمام تشک ها و تیرهای تعادل را روی زمین پخش کنید. کف آب است و تجهیزات پخش شده جزایر است.

ژیمناست های جوان در حین بازی تگ از جزیره ای به جزیره دیگر می پرند. هر که در آب بیفتد بیرون است.

ژیمناست‌هایی که بیرون آمدند، تا پایان دور زمان خود را صرف انجام تمرین‌های آماده‌سازی می‌کنند.

راندها را کوتاه نگه دارید و اغلب “It” بازی را تغییر دهید.

اقدامات پیشگیرانه برای ایمنی فرزند شما

قبل از اینکه فرزندتان را وارد ژیمناستیک کنید باید نکات زیر را به خاطر بسپارید:

مطمئن شوید که ژیمناستیک برای کودک شما مناسب است. همه تیپ های بدنی برای این فعالیت سخت مناسب نیستند. اگر کودک شما آسیب های مکرر دارد، نشانه آن است که او برای آن مناسب نیست.

یه مربی خوب پیدا کن مربی ای که دارای گواهینامه و دانش باشد می تواند در آموزش فرزند شما تفاوت ایجاد کند.

از پشتش محافظت کن بسیاری از حرکات در ژیمناستیک شامل خم شدن ستون فقرات است. تمریناتی که بر قدرت مرکزی تمرکز دارد، کمر او را ایمن نگه می دارد.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما اصول اولیه ژیمناستیک را قبل از انجام هر کار چالش برانگیزی یاد گرفته است. در صورت آسیب دیدگی، بازتوانی را کوتاه نکنید. قبل از بازگشت به بازی، اجازه دهید بدن به طور کامل بهبود یابد.

ژیمناستیک برای اکثر کودکان مناسب است و یک ورزش فوق العاده است تا آنها را به یک فرم فیزیکی و ذهنی قوی تبدیل کند.

آموزش ژیمناستیک در مهد کودک

در مهدکودک فرزندان آفتاب سعی شده علاوه بر آموزش مطالب علمی و پروزش کودکان، فعالیت های بدنی مانند: ژیمناستیک، کلاس رقص، ورزش، آب بازی در فضای باز و… در نظر گرفته شده تا علاوه بر سلامت روحی آنها سلامت جسمی آنها تضمین شود. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با تلفن مهدکودک تماس بگیرید.

آموزش ژیمناستیک در مهد کودک

سوالات متداول:

ژیمناستیک از چه سنی برای کودکان مناسب است؟

بیشتر مربیان ژیمناستیک پیشنهاد می کنند که کودکان در سنین ۴ تا ۵ سالگی با ژیمناستیک آشنا شوند. با این حال، هر کودکی به طور مختلفی رشد می کند و برخی از کودکان ممکن است در سنین پایین تر هم بتوانند با این ورزش آشنا شوند.

آیا ژیمناستیک برای کودکان خطرناک است؟

به طور کلی، ژیمناستیک برای کودکان ایمن است، اما باید از مراقبت های لازم پیروی کرد. مربیان حرفه ای معمولاً به کودکان آموزش می دهند که به دنبال دستورالعمل ها و ایمنی های لازم برای انجام حرکات بپردازند تا خطر صدمه دیدن را کاهش دهند.

چگونه می‌توانیم به کودکان خود انگیزه دهیم تا به ژیمناستیک علاقه مند شوند؟

برای افزایش علاقه کودکان به ژیمناستیک، می‌توانید آنها را به شرکت در کلاس‌های ژیمناستیک تشویق کنید، با آنها در حرکات ژیمناستیک در خانه شرکت کنید و بازی‌هایی را که شامل حرکات ژیمناستیک هستند با آنها انجام دهید. همچنین، به کودکان خود نشان دهید که ژیمناستیک چقدر سرگرم‌کننده است و به آنها در یادگیری حرکات جدید کمک کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *