مقالات کودک

کشیدن نخ دندان برای کودکان

کشیدن نخ دندان برای کودکان

اگرچه نخ دندان یکی از بخش‌های ضروری حفظ بهداشت دهان است، اما افراد زیادی عادت به انجام آن ندارند و اغلب از خود می‌پرسند: آیا نخ دندان کشیدن ضروری است؟ یا فقط مسواک زدن دندان‌ها را تمیز می‌کند! یک رشته نخ دندان را می توان به راحتی برای برداشتن هر چیزی که ممکن است بین دندان ها قرار گرفته باشد، قرار داد و نخ دندان را به دومین مرحله مهم در روال بهداشت دهان و دندان تبدیل کرد.

در اینجا ما در مورد نخ دندان کشیدن، چرایی اهمیت آن برای کودکان و نخ دندان کشیدن مناسب برای کودکان صحبت خواهیم کرد.

آیا نخ دندان کشیدن برای کودکان ضروری است؟

در مورد نخ دندان کشیدن در مقابل استفاده نکردن از نخ دندان برای کودکان، نخ دندان کشیدن برنده خواهد بود. نخ دندان کشیدن برای کودکان بسیار مهم است. برخی بر این باورند که از آنجایی که کودکان دندان های شیری دارند که در نهایت می ریزند، نخ دندان کشیدن تا زمانی که دندان های دائمی وارد نشده اند اهمیت چندانی ندارد.

اما ما میگوییم اگر کودک از همان سنین پایین به کشیدن نخ دندان و مسواک زدن عادت کند، در بزرگسالی این کار به یک عادت تبدیل می شود. پیشنهاد میکنیم حتما مقاله ی آموزش مسواک زدن به کودکان را مطالعه نمایید.

انواع نخ دندان

انواع مختلف نخ دندان برای نیازهای مختلف مناسب است. در اینجا برخی از انواع نخ دندان موجود در بازار آورده شده است:

1. نخ موم نشده

نخ دندان موم نشده که با چرخاندن چندین رشته از مواد نایلونی به یکدیگر ساخته می شود، رایج ترین نخ در بین انواع مختلف نخ است. از آنجایی که هیچ طعم دهنده ای وجود ندارد، بدون مواد شیمیایی است و برای کسانی که فاصله بین دندان هایشان کمتر است، عالی است. از آنجایی که این نوع نخ بسیار نازک است، ممکن است نسبت به انواع دیگر بیشتر مستعد شکستن یا خرد شدن باشد.

2. نخ موم شده

این نوع نخ یک لایه موم روی آن قرار دارد و مابقی ساختار آن شبیه نخ های بدون موم است. این نخ بسیار قوی تر از نخ های موم نشده است و به راحتی خرد نمی شود. در حالی که لایه موم کمک می کند نخ دندان بین دندان ها بهتر سر بخورد، همچنین به دلیل صاف بودن نخ، گرفتن آن سخت تر است.

3. نوار دندانی

اگر فاصله بین دندان هایتان بیشتر باشد، نوار دندان بهترین گزینه است. این نخ ضخیم تر از سایر انواع نخ دندان است، اما صاف تر و شبیه نوار ویولن سل است. نوار دندانی می تواند در نسخه های موم شده یا بدون موم موجود باشد. کودکانی که شروع به از دست دادن دندان کرده‌اند ممکن است بتوانند از یک نوار برای یک یا دو فاصله خاص استفاده کنند، اما بهتر است از انواع نازک‌تر نخ دندان برای کودکان استفاده کنند.

4. نخ PTFE

این از ماده ای به نام پلی تترا فلوراتیلن ساخته شده است. این یک نخ دندان بسیار قوی است که کار کردن با آن آسان است، بدون شکستن یا خرد شدن، در حالی که برای کسانی که فاصله بین دندان هایشان کمتر است، عالی است. اگرچه ایده آل به نظر می رسد، اما بهتر است از این نوع نخ دندان برای کودکان خود اجتناب کنید. در طول تولید از اسید پرفلوئورواکتانوئیک استفاده می کند که بر سیستم ایمنی تأثیر منفی می گذارد.

5. سوپر فلوس

اگر کودک شما بریس دارد، این نخ دندانی است که باید انتخاب کنید. این نخ شامل نخ اسفنجی، نخ معمولی و یک نخ سفت انتهایی است. نخ سفت می تواند به مانور بهتر نخ دندان کمک کند تا دندان ها به طور کامل تمیز شوند.

مزایای کشیدن نخ دندان برای کودک چیست؟

استفاده از نخ دندان فواید بسیاری دارد. آنها به شرح زیر است:

1. پلاک را از بین می برد

پلاک لایه ای بدون رنگ است و به لثه و دندان می چسبد. هنگامی که غذاها و نوشیدنی های شیرین یا پر از نشاسته مصرف می شوند و با باکتری های موجود در دهان مخلوط می شوند، تشکیل می شود. اسیدهایی در پلاک وجود دارد که می تواند باعث آسیب شدید به مینای دندان شود. مسواک زدن دندان‌ها می‌تواند به حذف این پلاک از نواحی عمومی دهان کمک کند، اما برای برداشتن پلاک از فضاهای کوچک‌تری که مسواک شما نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند، باید از نخ دندان استفاده کنید.

2. بوی بد دهان را کاهش می دهد

بوی بد دهان اغلب به دلیل پوسیدگی ذرات غذایی است که بین دندان ها گیر کرده اند. همچنین ناشی از پلاکی است که می تواند در اطراف یا بین دندان های شما ایجاد شود. هنگامی که مینای دندان شما شروع به فرسایش می کند، بیماری های لثه و حفره ها به دنبال خواهد داشت. هر یک از اینها همچنین به عنوان عامل بوی بد دهان شناخته شده است. با نخ دندان کشیدن روزانه، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تمام ذرات غذا خارج می‌شوند و دندان‌ها و لثه‌های سالمی را حفظ می‌کنید که نتیجه آن تنفس بهتر است.

3. کمک به پیشگیری از بیماری های لثه‌ای

حفظ سلامت لثه برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است. التهاب اطراف لثه به عنوان ژنژیویت شناخته می شود و مرحله اولیه بیماری است. ممکن است بدتر شود و به پریودنتیت تبدیل شود و باعث لق شدن دندان ها و التهاب شود. نخ دندان کشیدن و مسواک زدن دو بار در روز می تواند خطر را به طور چشمگیری کاهش دهد.

4. خطر پوسیدگی را  کاهش می دهد

حفره ها سوراخ ها یا روزنه های کوچکی هستند که روی سطح مینای دندان ایجاد می شوند. این یک شبه اتفاق نمی افتد، اما تجمع پلاک خطر این اتفاق را افزایش می دهد. نخ دندان کشیدن یک بار در روز به پاکسازی دندان ها از ذرات ریز غذا و پلاک کمک می کند و در نتیجه خطر ایجاد حفره را کاهش می دهد.

کودک از چه سنی باید نخ دندان کشیدن را شروع کند؟

کودکان خردسال نمی توانند به تنهایی نخ دندان بکشند، اما هنگامی که کودک شما دو دندان را بسته است، زمان آن فرا رسیده است که نخ دندان کشیدن را شروع کند. شما باید برای آنها نخ دندان بکشید تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند که خودشان این کار را انجام دهند. با این حال، توصیه نمی شود که کودک خود را در طول این فرآیند تنها بگذارید تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که نخ دندان را ببرد و به اندازه کافی کنجکاو برای قورت دادن یا استفاده نادرست از آن نباشد.

روش های نخ دندان کشیدن برای کودک

چند روش مختلف برای کشیدن نخ دندان وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید. آن ها هستند:

1. روش قرقره

این روش به “روش پیچیدن انگشت” نیز معروف است.

حدود 18 اینچ نخ دندان بردارید.

هر طرف نخ را دور انگشتان میانی خود بپیچید و مطمئن شوید که مقدار بیشتری از نخ به دور یکی از انگشتان و فقط کمی روی انگشت دیگر پیچیده شده باشد.

با انگشت اشاره و شست نخ را بین دندان ها قرار دهید و آن را به آرامی بالا و پایین ببرید و به شکل C در اطراف هر دندان بسازید.

تکه نخ استفاده شده در اطراف انگشتی را که نخ کمتری دور آن پیچیده شده است، بپیچید و با نخ بیشتری که دور آن پیچیده شده است، نخ تازه را از انگشت رها کنید. این کار از بردن پلاک از یک دندان به دندان دیگر جلوگیری می کند.

2. روش حلقه

این روش با نام “روش دایره ای” نیز شناخته می شود.

یک تکه نخ دندان به طول 18 اینچ بردارید

انتهای آن را به خوبی گره بزنید تا دایره شکل بگیرد

باید تمام انگشتان خود را به جز انگشت شست داخل حلقه قرار دهید.

از انگشتان اشاره برای حرکت نخ دندان در اطراف دندان های پایین و شست برای دندان های بالا استفاده کنید.

نخ را زیر خط لثه حرکت دهید و آن را به شکل C خم کنید تا بتواند کناره های هر دندان را نخ دندان بکشد.

روش های دیگر نخ دندان کشیدن دندان کودک

اگر نخ دندان کشیدن معمولی برای شما یا فرزندتان مناسب نیست، راه های دیگری نیز برای نخ دندان کشیدن وجود دارد. ابزارهایی برای نخ دندان کشیدن، مانند نگهدارنده نخ دندان یا نخ دندان از پیش نخ، برای کمک به آسان‌تر کردن کار برای مبتدیان و کسانی که مهارت‌های محدودی با دستان خود دارند، در دسترس هستند. اینها همچنین ابزارهای عالی برای استفاده در هنگام استفاده از نخ دندان برای شخص دیگری مانند کودک شما هستند.

ابزارهای نخ دندان مانند واتر فلوسر و آبیاری دهان برای کسانی که بریس دارند مناسب است. اینها برای از بین بردن ذرات غذا از بریس ها یا مکان های صعب العبور خوب هستند. با این حال، حذف پلاک به خوبی شناخته نشده است.

نکاتی برای عادت دادن کودکان به کشیدن نخ دندان

شاید در ابتدا استفاده از نخ دندان برای کودکان چندان راحت نباشد، اما اگر آن را به درستی مدیریت کنید، می‌توانید آنها را به نخ دندان عادت دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

دقت کنید که هنگام نخ دندان کشیدن کودکتان بسیار آرام باشید. زورگویی آن را دردناک می کند، که باعث ترس فرزندتان از نخ دندان کشیدن می شود.
اجازه دهید کودکتان از نخ دندان استفاده کند. این می تواند به راحتی آنها در اطراف نخ دندان کمک کند.

نخ دندان کشیدن هرگز نباید انجام شود، بنابراین همیشه از زیر خط لثه شروع کنید.

تا زمانی که یک بار در روز نخ دندان بکشید، زمان روز نباید مهم باشد. فقط مطمئن شوید که هر روز به یک زمان خاص پایبند باشید، تا به یک روال تبدیل شود.
وقتی شما و فرزندتان تجربه خوبی از نخ دندان کشیدن داشته باشید، همیشه باید به آنها پاداش داده شود. به غیر از غذا یا نوشیدنی، هر پاداش دیگری کارساز خواهد بود.

با توجه به اهمیت استفاده از نخ دندان، عادت دادن کودکان به نخ دندان در سنین پایین برای اطمینان از حفظ این عادت در طول زندگی حیاتی است.

سولات متداول:

از چند سالگی کشیدن نخ دندان را به کودکان آموزش دهیم؟

شروع کشیدن نخ دندان باید از زمانی آغاز شود که کودک بتواند خودکار این کار را انجام دهد. معمولاً حدود 6-7 سالگی کودکان به اندازه کافی مهارت دستی پیدا می‌کنند تا بتوانند نخ دندان را استفاده کنند.

اگر هنگام کشیدن نخ دندان، دهان کودک خونریزی کرد چه کنیم؟

توجیه کنید که در طول کشیدن نخ دندان، خونریزی کوچکی ممکن است رخ دهد و این امر طبیعی است. اما، اگر خونریزی بیش از حدی رخ دهد یا مداوم باشد، به دندانپزشک مراجعه کنید.

چگونه کودکان را به کشیدن نخ دندان تشویق کنیم؟

هنگامی که کودکان شروع به استفاده از نخ دندان می‌کنند، می‌توانید آنها را تشویق کنید و به آنها پاداشی کوچک بدهید. این می‌تواند شامل تمجید و تشویق کلامی یا حتی هدایای کوچک باشد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *