مقالات کودک

پرورش کودک خلاق

پرورش کودک خلاق
[av_heading heading=’پرورش کودک خلاق’ tag=’h1′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=’blockquote modern-quote modern-centered’ size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” id=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”][/av_heading] [av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-2cxd5c’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”] بر اساس تجربیات انسان های خلاق در دوران کودکی خود به بهترین شکل تربیت و پرورش یافته اند. دوران کودکی یکی از تاثيرگذار ترین سنین در زندگی انسان است. کودکان در سنین طفولیت علاوه بر مراقبت جسمانی نیاز به تربیت اجتماعی، عاطفی و پرورش قوه خلاقیت دارند. تمام انسان ها خلاق متولد نمی شوند و ذهن خلاق ویژگی ذاتی نیست؛ بلکه پدر ومادر و عوامل محیطی و هستند که سبب تربیت کودک خلاق می شود. داشتن یک کودک خلاق و مبتکر آرزوی تمام والدین است، برای پرورش کودک خلاق ادامه ی این مقاله را مطالعه بفرمایید.

پرورش کودک خلاق

پرورش کودک خلاق

چگونه کودک خلاق پرورش دهیم؟

خلاقیت یک ویژگی است که در همه افراد وجود دارد اما برای شکوفا شدن آن نیاز به تعلیم و تربیت دارد. اگر علاقه مند هستید قوه ی خلاقیت در کودکان پرورش دهید و کودکی باهوش داشته باشید. در ادامه روش های پرورش کودک خلاق به شما معرفی خواهیم و توجه به تمام دستورات زیر حائز اهمیت است.

انتخاب الگوی مناسب

کودکان از شخصیت های خوب همیشه الگو میگیرند و به عقاید تازه و نو توجه می کنند. برای کودکان در چنین موارد باید خودتان الگو باشید و مسائل مختلف راه حل های مختلفی مقابل کودک قرار دهید. به کودک نشان دهید که برای هر مشکل بدون دردسر چندین راه حل میتوان ارائه داد.

اگر فرزندتان از شما سوالی پرسید جوابی به او بدهید که خودش پاسخ سوالات را حدس بزند. مثلا اگر پرسید که (باران از کجا می بارد؟) بگویید از آسمان می بارد. بعد بپرسید: باران چگونه تشکیل می شود؟ تا پاسخ دهد با ابرها سپس بپرسید: ابر ها چگونه تشکیل می شوند؟ همینطور ادامه دهید و به کودک کمک کنید تا تفکر کند و قوه ی خلاقیت او شکوفا شود.

اشتباه و خطاها راهی برا خلاقیت

اشتباهات بهترین معلم شما هستند و همیشه نتیجه ی بدی به همراه ندارد. ترس از اشتباه کردن بشدت جلوی خلاقیت را می گیرد؛ نباید اجازه دهیم کودکان از خطا کردن یا شکست خوردن بترسند. باید به فرزندتان بگویید اشتباه کردن عیبی ندارد و تجربه هایتان را از شکست هایتان کودکان بگویید. کودک را برای هر قدم مثبت پس از اشتباه تشویق کنید و تاکید کنید که اشتباه باعث یادگیری می شود. در نتیجه کودک خلاق همیشه از اشتباهات خود درس می گیرد.

اسباب بازی ها راهی برای تفکر

انتخاب نوع اسباب بازی و بازی ها برای خلاقیت کودک بسیار مفید است. اسباب بازی های چراغ دار و صدادار برای سنین خاصی سرگرمی خوبی هستند. اما هیچ چیز مثل خانه سازی، ابزار های بازی، وسایل رنگ آمیزی و نقاشی قوه خلاقیت را افزایش نمی دهد. به او کمک کنید با نقاشی و یا عروسک هایش داستان سازی کند

برای کودک اسباب بازی هایی بی هدف انتخاب کنید و به او اجازه دهید که برای آنها اهداف متفاوتی مشخص کند. با برخی از اسباب بازی ها باید یاد بگیرد ساختمان سازی کند؛ رنگ آمیزی و نقاشی بکشد. در بازی کودکتان هرگز دخالت نکنید. زمانی که برای توجه کردن به بازی او اختصاص دهید و ببینید بیشتر با کدام اسباب بازی سرگرم می شود؟ و کدام اسباب بازی موجب تخیل او شده است.

کودک از بی نظمی نترسد

والدین همیشه فرزندان مرتب را ترجیح می دهند. اما این نکته حائز اهمیت است که کودک تا زمانی بی نظم نباشد نمی تواند آفریننده خوبی باشد. پس از انجام کارهایش اتاق او یا مکان بازی اش را مرتب کنید یا در این کاربه او کمک کنید.

قدرت موسیقی در خلاقیت هوش کودک

همانطور که ورزش بدن را تقویت می کند، یادگیری موسیقی باعث فعال شدن تمام نیم کره ها در مغز می شود. کودکان علاوه بر این که از شنیدن آهنگ احساس شادی می کنند بلکه موسیقی در پرورش کودک خلاق و باهوش بسیار تاثیر گذار است. برای کودکان ابزار های موسیقی تهیه کنید مانند: پیانو، ساز دهنی، شیپور، طبل و به آن ها آموزش دهید.

زمان تماشای تلویزیون را کم کنید

این کار برای خانواده ها یه مقدار سخت است اما می توانیم کاری کنیم تا کودک زمان کمتری را جلوی تلویزیون بنشید. نشستن زیاد جلوی تلویزون نه تنها فعالیت بدنی کودک را کم می کند بلکه جلوی قوه ی خلاقیت او را می گیرد. کودک با زیاد دنبال کردن یک برنامه در تلویزیون هیچ فکری نمیکند و جلوی شکوفایی خلاقیت او می گیرد.

کودک باید آزادی عمل داشته باشد

شاید بخواهید کودکانتان نوعی هنر یا نواختن سازی را یاد بگیرند، اما بهتر این است که کودک کاری را که خودش دوست دارد انجام دهد و خلاقیتش را در آن شکوفا کند. بنابراین بگذارید کودک موضوعات مورد علاقه ی خود را انتخاب کند و آزادی عمل داشته باشد.

نشانه های کودک خلاق

کودک خلاق کسی است که با توجه به توانایی ها و آموخته های خود بتواند راهکارهای جدیدی بسازد. خلاقیت و نوآوری بالاترین ویژگی های انسان است. فرد خلاق با بکارگیری همه ی علوم، فناوری و امکانات به نوآوری های جدید دست میابد. کودکانی که خلاقند همیشه کنجکاو و در پی کشف مسئله هستند. به مدت طولانی برای یک تکلیف تمرکز می کنند و به نابسامانی ها نظم و ترتیب بدهند.

کودک خلاق

 1. اولین نشانه از یک کودک خلاق کنجکاوی است
 2. برای هر مسئله جواب های متفاوتی می دهد
 3. کودکان خلاق با دقت به مسائل گوش می دهند و مشاهده می کنند
 4. در کل افراد خلاق سخت کوش است، فعالیت زیادی دارد و برای هدفشان خسته نمی شوند
 5. در کاری که انجام می دهند غرق می شوند
 6. از هر چیزی به سادگی نمی گذرند
 7. دوست دارند هر چیزی را آزمایش و تجربه کنند
 8. اشتیاق زیادی برای رسیدن به هدف دارند و برای کشفیات خود با دیگران صحبت می کنند
 9. از آشنایی با مفاهیم جدید لذت می برند و علاقه نشان می دهند
 10. کودکانی که خلاقند در ابداع بازی های جدید توانایی دارند
 11. هیچ وقت از اشتباه کردن نمی ترسند و در گفتار خود جسارت به خرج می دهند
 12. معما و چیستان های عجیبی طرح می کنند.
 13. ایده هایشان را به نقاشی میکنند و در مورد آن توضیح می دهند.
 14. قوه تخیل کودکان باهوش و خلاق قوی است
[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *